Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Εθνική ανδρών: Με Κοκκινάκη λίμπερο στο Ευρωβόλεϊ

Published

on

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε γνωστά τα ονόματα των αθλητών που θα ξεκινήσουν προετοιμασία εν όψει του Ευρωβόλεϊ (13-29 Σεπτεμβρίου) χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτες εκπλήξεις.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Η πιο μεγάλη αλλαγή αφορά τη μετατόπιση του Μενέλαου Κοκκινάκη στη θέση του λίμπερο (μαζί με Ζήση Δαρίδη), ενώ στους πασαδόρους ο Κασαμπαλής έχει κληθεί αντί του Κοτζάι και στους διαγώνιους (όπου υπάρχει ο Τζούριτς) έχει προστεθεί ο Ηρακλής Παπαδόπουλος.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα προπονείται καθημερινά από τις 25 Ιουλίου στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και στο διάστημα της προετοιμασίας έχουν προγραμματιστεί συνολικά 8 φιλικά παιχνίδια.

Στις 21 Αυγούστου θα φιλοξενήσει για 3 μέρες την Σλοβενία, 26 και 27 του ίδιου μήνα θα δώσει φιλικά ματς στο Μαυροβούνιο με την αντίστοιχη Εθνική ομάδα και ο κύκλος των αγώνων προετοιμασίας θα κλείσει το τριήμερο 5-7 Σεπτεμβρίου όταν και θα υποδεχθεί στο Ρέντη την Εθνική Σλοβακίας.

Αναλυτικά οι κλήσεις του Δημήτρη Ανδρεόπουλου:
Πασαδόροι: Ντίμα Φιλίποφ, Κώστας Στιβαχτής, Σταύρος Κασαμπαλής.
Κεντρικοί: Παναγιώτης Πελεκούδας, Γιάννης Τακουρίδης, Γιώργος Πετρέας, Θοδωρής Βουλκίδης, Γιώργος Παπαλεξίου.
Ακραίοι: Αλέξανδρος Ράπτης, Ραφαήλ Κουμεντάκης, Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, Θανάσης Πρωτοψάλτης, Ανέστης Δαλακούρας, Ανδρέας Φράγκος.
Διαγώνιοι: Δημήτρης Τζούριτς, Νίκος Ζουπάνι, Γιώργος Τζιουμάκας, Ηρακλής Παπαδόπουλος, Δημήτρης Μούχλιας.
Λίμπερο: Δημήτρης Ζήσης, Άκης Δαρίδης, Μενέλαος Κοκκινάκης.

Υπενθυμίζουμε ότι η Εθνική στην πρώτη της παρουσία μετά από 10 χρόνια σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κληρώθηκε στον Α΄ όμιλο του Μονπελιέ με αντιπάλους την Βουλγαρία, την Ιταλία, την Γαλλία, την Ρουμανία και την Πορτογαλία.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Α’ όμιλος (Γαλλία – Μονπελιέ)
Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου
15.15: Βουλγαρία – Ελλάδα
18.15: Πορτογαλία – Ιταλία
21.45: Γαλλία – Ρουμανία

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
18.15: Βουλγαρία – Ρουμανία
21.45: Ιταλία – Ελλάδα

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.15: Ελλάδα – Γαλλία
21.45: Βουλγαρία – Πορτογαλία

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
15.00: Ρουμανία – Ιταλία
18.30: Πορτογαλία – Γαλλία

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.15: Ρουμανία – Ελλάδα
21.45: Γαλλία – Βουλγαρία

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
15.00: Ελλάδα – Πορτογαλία
20.30: Ιταλία – Βουλγαρία

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
15.00: Πορτογαλία – Ρουμανία
21.45: Γαλλία – Ιταλία

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες