Connect with us

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Κρίθηκε στα 10άρια

Published

on

Εξαιρετικά αμφίρροπος ήταν ο αγώνας κυπέλλου αεροβόλων όπλων και πρόκρισης της Εθνικής ομάδας που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη , με το τελικό αποτέλεσμα στο πιστόλι γυναικών να κρίνεται κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Στα κεντρικά 10άρια κρίθηκε η νικήτρια στο πιστόλι, καθώς το πρώτο σκέλος του αγώνα το Σάββατο έληξε ισόπαλος, με τις Σταυρούλα Μιχελάκου και Μιχαέλα Ζαφειρίδη να συγκεντρώνουν αμφότερες σκορ 378/400. Έτσι, οι κριτές χρειάστηκε να ανατρέξουν στα κεντρικά δεκάρια των δύο αθλητριών, εκεί όπου η Μιχελάκου είχε μόλις ένα παραπάνω (πέντε έναντι τεσσάρων). Για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος της ακρίβειας, δεν αναφερόμαστε στις βολές κέντρου (που αποφέρουν 10 βαθμούς), αλλά σε μία ακόμη διαβάθμιση που έχει προβλεφθεί για τέτοιες περιπτώσεις, δηλαδή το κέντρο του κέντρου! Τελικά η Μιχελάκου επικράτησε εύκολα στο σύνολο, αφού τη δεύτερη μέρα των αγώνων κέρδισε καθαρά τη Ζαφειρίδη, με επιμέρους σκορ 372-368.

Τα συνολικά αποτελέσματα των αγώνων
Πιστόλι γυναικών
01. Σταυρούλα Μιχελάκου (ΣΟΕΛ) 750
02. Μιχαέλα Ζαφειρίδη (ΑΟ Μπούντο) 746
03. Δανάη Λάμπρου (ΣΟΕΛ) 744
04. Ιωάννα Παναγιώτου (ΣΚΟΙ) 741
05. Δήμητρα Παπακανέλλου (ΕΨΙΛΟΝ) 741
06. Καλλιόπη Καραηλία (Φίλιππος Γιαννιτσών) 736
07. Κασσάνδρα Εφραιμίδου (Ωρίων) 721
08. Πηνελόπη Τσαντούλα (ΠΣΕ) 711

Πιστόλι ανδρών
01. Κώστας Μαλγαρινός (ΕΣΚΟΘ) 1143
02. Γιώργος Γαμπιεράκης (ΓΣΚ) 1140
03. Τάσος Κορακάκης (Ωρίων) 1139
04. Ζαχαρίας Τσαχάκης (ΣΛΖΕΥΣ) 1138
05. Διονύσης Κορακάκης (Ωρίων) 1137
06. Γιώργος Μαστροδημητρόπουλος (Νίκανδρος) 1136
07. Χρήστος Καλογιαννίδης (ΕΣΚΟΘ) 1135
08. Ισίδωρος Μηνοβγιούδης (Φίλιππος Γιαννιτσών) 1112

Τουφέκι γυναικών
01. Σοφία Θεοδώρου (Αρχέλαος) 828,6
02. Ελένη Βασιλούδα (ΣΚΟΑΑΠΘ) 820,9
03. Μαρία Τσιόνογλου (Αρχέλαος) 819,9
04. Νίκη Βάρσου (ΓΣΚ) 812,9
05. Ιωάννα Κυριακοπούλου (Αρχέλαος) 798,9
06. Ευγενία Γυναικοπούλου (Ανδρομέδα) 792,2
07. Μαρία Λαμπράκη (ΣΣΒ) 789,0
08. Έλλη-Ιωάννα Καρπίδα (ΣΣΒ) 786,5

Τουφέκι ανδρών
01. Βαγγέλης Ζήσης (Ωρίων) 1225,6
02. Βαγγέλης Λιόγρης (Εκάτη) 1211,0
03. Κώστας Βερτούδος (ΠΑΣ-ΕΛΑΣ) 1194,0
04. Σωτήρης Σιαμάγκας (Αρχέλαος) 1190,7
05. Παντελής Τσακίρης (ΕΣΚΟΘ) 1183,5
06. Αλέξανδρος Σταυρίδης (Ανδρομέδα) 1183,2
07. Νίκος Καϊάφας (Ανδρομέδα) 589,4

*Σημειώνεται ότι όπως συνήθως οι αγώνες διεξήχθησαν σε δύο ημέρες (Σάββατο-Κυριακή), με ξεχωριστά αποτελέσματα, αλλά στην τελική κατάταξη, από όπου προκύπτουν και οι βραβεύσεις, λαμβάνεται υπ’ όψιν το συνολικό σκορ.

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες