ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Ήττα και αποκλεισμός στην Οστράβα για Βίκυ, Πένυ

Μια πολύ καλή ευκαιρία για να βρεθούν στην 8άδα του τουρνουά 4 αστεριών της Οστράβα έχασαν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη.

Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα στη φάση των 16 κόντρα στις Φινλανδές Λάχτι, Πάρκινεν ηττήθηκε με 2-1 (13-21, 21-19, 15-10) και επιστρέφει με την 9η θέση (που ισοδυναμεί με 400 βαθμούς και 4.000 δολάρια).

Το ελληνικό δίδυμο ξεκίνησε μέτρια στο πρώτο σετ (4-1, 6-3), αλλά γρήγορα κάλυψε τη διαφορά (7-6), προσπέρασε για πρώτη φορά στο 8-9 και μετά το 12-14 έτρεξε σερί 1-7 για να πάρει το σετ.

Βίκυ και Πένυ μπήκαν εξαιρετικά στο β’ σετ όπου προηγήθηκαν γρήγορα 3-1 και μέχρι το 9-7 είχαν το προβάδισμα όμως εκεί κόλλησαν και το σκορ πήγε στο 10-14. Αν και μείωσαν γρήγορα σε 13-14, οι Φινλανδές κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά και πήραν το σετ με 19-21.

Στο τάι μπρέικ Λάχτι, Πάρκινεν προηγήθηκαν δύο φορές με τρεις πόντους (2-5, 6-9) για να ισοφαρίσει η ελληνική ομάδα σε 5-5 και 10-10, αλλά αυτός ήταν και ο τελευταίος πόντος της με το σετ να κλείνει στο 10-15.