ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ, Βόλεϊ: Η Τουρκία σκόρπισε την Κίνα

Η Τουρκία του Τζιοβάνι Γκουϊντέτι διέλυσε την κάτοχο του τίτλου Κίνα στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά

Οι Τουρκάλες με τις Καρακούρτ (16/27 επ.), Μπαλαντίν (9/13 επ.) να κάνουν μεγάλο παιχνίδι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους που έζησαν ένα εφιάλτη.

Στο πρώτο σετ το 12-19 έγινε 16-20, αλλά δεν είχε συνέχεια αντεπίθεση, αλλά το 2ο σετ ξεκίνησε με ένα εκωφαντικό 0-8 (!!!) με την Κίνα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση ενώ και το τρίτο σετ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-3 για να τελειώσει πολύ εύκολα το ματς.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Ιταλία κέρδισε επίσης εύκολα με 3-0 την Ρωσία (είχε 30% στην επίθεση, 0 άσους και 4 μπλοκ έναντι 12), ενώ οι ΗΠΑ με κορυφαία την Λάρσον (18/23 επ.) επικράτησε με το ίδιο σκορ της Αργεντινής.

Τέλος η Σερβία επίσης δεν συνάντησε ιδιαίτερη συνάντηση από τον Άγιο Δομήνικο με την ομάδα του Τέρζιτς να έχει 15 μπλοκ…