TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: Σερβία, Βραζιλία πήραν τα ντέρμπι, η Κορέα πέταξε έξω την Τουρκία

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται στο βόλεϊ, καθώς στο τουρνουά γυναικών η Κορέα άφησε εκτός μεταλλίων την Τουρκία, ενώ Σερβία και Βραζιλία απέκλεισαν Ιταλία και Ρωσία αντίστοιχα.

Κι έτσι πλέον στα ημιτελικά θα βρεθούν η Βραζιλία με την Κορέα και η Σερβία με τις ΗΠΑ.

Στο πρώτο χρονικά ματς η Τουρκία ξεκίνησε για περίπατο, αλλά το πλήρωσε ακριβά καθώς η Κορέα ισοφάρισε εξίσου εύκολα σε 1-1 και παρόλο που πήγε να αυτοκτονήσει στο τρίτο σετ (το 24-22, έγινε 24-25 για να το πάρει τελικά με 28-26) το ματς οδηγήθηκε εν τέλει στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ η Τουρκία (που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την τεράστια υπεροχή της στο κέντρο) ξέφυγε με 3-6 με άσο της Μποζ, όμως στο 5-7 η διπλή αλλαγή του Γκουϊντέτι ήταν σκέτη καταστροφή (το σκορ πήγε 8-7 με δύο λάθη της Καρακούρτ) και παρόλο που προηγήθηκε 9-10, με τέσσερις πόντους της Κιμ η Κορέα έφτασε στο 13-10 και στο 14-11. Η Μποζ με έσβησε τα δύο πρώτα ματς μπολ, όμβς η Κιμ τελείωσε την επόμενη επίθεση και η Κορέα βρέθηκε στα ημιτελικά.

Στη μονομαχία Μπόσκοβιτς-Εγκόνου η διαγώνια της Σερβίας νίκησε κατά κράτος και η Σερβία γενικά κυριάρχησε άνετα. Η Μπόσκοβιτς είχε 21/40 επιθέσεις (22/44 όμως είχαν όλες οι υπόλοιπες) η Εγκόνου 15/45 (και 18/49 όλες οι υπόλοιπες).

Στο πρώτο σετ το 15-13 έγινε 15-17 με την Μπόσκοβιτς να μην τελειώνει τις μπάλες, αλλά η Σερβία ισοφάρισε με λάθος τις Εγκόνου, προσπέρασε με νέο λάθος της Ιταλίδας διαγώνιας και στο 20-20 τα σερβίς της Πόποβιτς έφεραν το σκορ στο 24-20 για το 1-0.

Στο 2ο σετ με το καλημέρα η Σερβία ξέφυγε 5-1, 8-2 με την Ιταλία να μειώνει σε 9-7 αλλά το σκορ να ξεφεύγει στο 17-9 για το εύκολο 2-0. Η Ιταλία φανηκε να αντιδρά όταν προηγήθηκε με 6-10 στις αρχές του γ’ σετ και μέχει το 9-13 είχε τον έλεγχο του αγώνα. Εκεί όμως πάλι τα σερβίς της Πόποβιτς έφεραν τα πάνω κάτω και με σερί 6-0 το σκορ έγινε 15-13 κι εκεί τελείωσαν όλα με τη σκορ να φτάνει στο 17-14, 19-15 και το ματς να κλείνει με επίθεση της Μπόσκοβιτς.

Στο άλλο ντέρμπι είχαμε μεγαλύτερη μάχη με τη Ρωσία στο πρώτο σετ να ξεφεύγει με σημαντικές διαφορές (1-5, 9-13, 14-19), αλλά η Βραζιλία πλησίασε στον πόντο (19-20) για να κλείσει το σετ η Γκοντσάροβα στο 23-25.

Η Βραζιλία άλλαξε πασαδόρο και διαγώνια, βελτίωσε λίγο την υποδοχή της το ματς γυρισε. Η Μοντιμπελέρ επιθετικά μπορεί να μην έκανε τεράστια διαφορά συγκριτικά με την Ταντάρα, όμως έδωσε 6 μπλοκ και δύο άσους, ενώ η Μακρίς απελευθέρωσε Γκάμπι και Γκαράι με αποτέλεσμα το 2-1 να έρθει άνετα, αλλά το δ’ σετ ήταν τρενάκι του τρόμου.

Η Βραζιλία ξέφυγε 12-8 και 15-12, τα σερβίς της εξαιρετικής Φεντορόβτσεβα έφεραν το 15-17, αλλά στο 18-19 η Βραζιλία απάντησε με δικό της σερί για το 22-19. Το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει, ωστόσο η Ρωσία επέστρεψε και ισοφάρισε 22-22 έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση, η οποία αντί να πάει στην Φεντορόβτσεβα, δόθηκε στην Γκοντσάροβα που δέχθηκε το μπλοκ από την Μοντιμπελέρ κι η τελευταία με δύο τελειωμένες κόντρες διαμόρφωσε το τελικό 25-22.

Το μοναδικό ματς που δεν είχε σασπένς ήταν η αμερικανική κόντρα ΗΠΑ-Άγιος Δομήνικος με την ομάδα του Κίραλι να επικρατεί εύκολα με 3-0.