ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο για τον Ντούσκο

To τέταρτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας Κ23 στη Σαρασότα των ΗΠΑ ήταν αργυρό.

Ο Στέφανος Ντούσκος κατάφερε στον τελικό του σκιφ μετλα από συγκλονιστική αναμέτρηση με τον Γιόνας Γιούελ να περάσει τον τερματισμό δεύτερος σε 6:56.15 έναντι 6:56.22 του Νορβηγού. Νικητής ήταν ο Γερμανός Μαρκ Βέμπερ με 6:54.59. «Απόλαυσα την κούρσα. Προσπάθησα να διατηρήσω την ταχύτητα μου όσο το δυνατόν μπορούσα στα τελευταία 500 μέτρα. Δεν κέρδισα το χρυσό μετάλλιο όμως έδωσα τον καλύτερο μου εαυτό και είμαι ευχαριστημένος» τόνισε μετά τον αγώνα ο Στέφανος Ντούσκος.
Στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών, Πέτρος Γκαϊδατζής κι Αντώνης Παπακωνσταντίνου ολοκλήρωσαν στην 6η θέση με 6:35.93. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στη Γερμανία με 6:22.98 και ακολούθησαν Ιταλία (6:24.98) και Ελβετία (6:27.30).
Στην κατάταξη των μεταλλίων η Ελλάδα ολοκλήρωσε στην 4η θέση.