Βόλεϊ λιγκ, ΠΑΟ-Ολυμπιακός 3-2: Ανατροπή γοήτρου στο «αντίο» Πανταλέων

Ο Παναθηναϊκός που προέρχονταν από τα ταξίδια σε Σύρο, Θεσσαλονίκη νίκησε από 0-2, 3-2 τον Ολυμπιακό με τον Σωτήρη Πανταλέοντα στο τέλος του ματς να ανακοινώνει το τέλος της καριέρας του.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αρχηγός των πράσινων μ΄ένα μικρό πέρασμα από τον Παμβοχαϊκό, την Λατίνα και τις Κάννες στο φινάλε του αγώνα ανακοίνωσε ότι αυτό ήταν το τελευταίο ντέρμπι αιωνίων της καριέρας του, καθώς ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για να κρεμάσει τα παπούτσια του…

Κι ίσως αυτό το σκηνικό ήταν το καλύτερο για το δικό του αντίο καθώς το σημερινό ντέρμπι ήταν μια τρομερή μάχη (με εξαίρεση το τάι μπρέικ) που τελείωσε μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά κι ο ΠΑΟ πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη εις βάρος του Ολυμπιακού.

Ο Δημήτρης Καζάζης εν όψει Λιγκ Καπ ξεκούρασε κάποιους αθλητές του, αλλά είδε την ομάδα του να παίρνει τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες για να ακολουθήσει το σετ των 70 πόντων..

Ο Ολυμπιακός είχε 5 ματς μπολ, αλλά ο ΠΑΟ στο 34=34 με δυο μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς μείωσε το σκορ, για να πάρει και το επόμενο σετ με 25-23…

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟ ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-0) και έφτασε έτσι μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας τη νίκη γοήτρου.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-07) σε 141′
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 23 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 74 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (15/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 36% άριστες), Γιάκομπσεν 7 (1/1 επ., 6 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (13/24 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 16 (12/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ. – 29% άριστες), Ράπτης 29 (24/40 επ., 5 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 65% υπ. – 46% άριστες), Συναδινός (λ), Πανταλέων 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 17 (17/38 επ., 65% υπ. – 26% άριστες), Ανδρεάδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 32 (25/52 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 18% άριστες), Φρομ 4 (4/6 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3 μπλοκ), Ριζόπουλος, Όκολιτς.