Βόλεϊ λιγκ: Πέρασε από τη Μίκρα ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή και είναι πλέον στο -1 από τη 2η θέση όπου ισοβαθμούν Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ.

Ο Πέπε Γκονζάλες στην πρώτη ου εμφάνιση με τους Συριανούς ήταν κι ο παίκτης που έκανε την διαφορά στα τελειώματα των τριών σετ, με τον Ηρακλή πέρα από το ματς να χάνει και τον Χάρη Σακόλου ο οποίος μετά την αποχώρηση του Τζιουμάκα είναι ο βασικός διαγώνιος της ομάδας, αλλά στο 14-14 του γ’ σετ αποχώρησε τραυματίας.

Ίσως το καθοριστικό σετ ήταν το πρώτο όταν ο Γηραιός προηγήθηκε με 14-10,18-14, 20-16 αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά με τον Φοίνικα στο 22-21 να τρέχει ένα σερί 0-4, ενώ στο β’ σετ το 8-8 έγινε 8-12 και το 15-18, 18-18 για να φτάσει σε διπλό σετ μολ (24-22). Ο Λινάρδος και ο Στοΐλοβιτς ισοφάρισαν 24-24, ο Μαυροβουνιώτης έδωσε άλλο ένα προβάδισμα στον Ηρακλή με 25-24, αλλά ο ίδιος έχασε και το σερβίς (25-25). Ο Χριστόφας έκανε το 26-25 για τον Φοίνικα, αλλά ο Στουτζίνσκι έφερε το ματς στα ίσια (26-26). Τελικά οι συριανοί με το λάθος του Χήρα και τον άσσο του Στοΐλοβιτς τελείωσαν το σετ με 28-26 κάνοντας το 2-0.

Μάχη και στο τρίτο σετ όπου στο 14-14 ο Σακόγλου σε προσπάθεια για μπλοκ σε επίθεση του Γκονζάλες πάτησε το πόδι του συμπαίκτη του και έπαθε διάστρεμμα με τον Γηραιό παρόλο που το 19-19 έγινε 19-22, να ισοφαρίζει 22-22, αλλά στο 23-23 είχαμε χαμένο σερβίς Μαυροβουνιώτη και κόντρα μπάλα του Γκονζάλες για το φινάλε του ματς.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 26-28, 23-25) σε 89΄.
*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 5π. (2/8επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (7/20επ., 1 άσσος), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Στουντζίνσκι 14 (11/25επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 47%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 10 (10/26επ.) / Μπουράκης (λ. – 58%υπ., 33%αρ.), Βερβτσιώτης 1 (1/1επ.), Χατζηπαραδείσης.
Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 17π. (16/34επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 11 (10/18επ., 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.), Χριστόφας 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Στερν 15 (14/24επ., 1 άσσος, 62%υπ., 35%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ. – 62%υπ., 35%αρ.), Βελούδης (λ), Μήλης.