Βόλεϊ λιγκ, Φοίνικας-ΠΑΟΚ 1-3: Θύμισε κάτι από τα παλιά

Ο ΠΑΟΚ στην κορυφαία του φετινή εμφάνιση, υποχρέωσε τον Φοίνικα στη δεύτερη εντός έδρας ήττα του και έφερε ακόμη πιο κοντά στον τίτλο τον Ολυμπιακό.

Οι ασπρόμαυροι είχαν να κερδίσουν σε ντέρμπι από τον περσινό πρώτο ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό και παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ, καθοδηγούμενοι μαεστρικά από τον εκπληκτικό Θάνο Τερζή εκμεταλλεύτηκαν το ότι ο Φοίνικας δεν είναι ακόμη 100% έτοιμος μετά την περιπέτεια με τον κορωνοϊό (όπως κι οι Συριανοί είχαν εκμεταλλευτεί τις απουσίες του ΠΑΟΚ στον πρώτο γύρο).

Κι η μεγάλη διαφορά σήμερα ήταν η ποιότητα του σερβίς του ΠΑΟΚ κι ο τρόπος ανάπτυξης του, αφού στην Πυλαία είχε χάσει 26 σερβίς για να πάρει 3 άσους, ενώ στη Σύρο έχασε 17 και πήρε 8… Επίσης ο Βαν Ντεν Ντρις από τις 75 πάσες έπεσε στις 29 (40% λιγότερες) και από το δεύτερο σετ και μετά ήταν πραγματικά εξαιρετικός παρόλο που εδώ και ένα μήνα παίζει με τενοντίτιδα.

Ο Φοίνικας παίζοντας τρίτο ματς σε δέκα ημέρες, αλλά έχοντας περάσει την περιπέτεια με τον κορωνοϊό δεν φάνηκε να έχει τόσο μεγάλο θέμα φυσικής κατάστασης, αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν είχε το καθαρό μυαλό και το πλήρωσε. Παράλληλα ο Νίκολα Ματιάσεβιτς δικαιώθηκε εκ του αποτελέσματος σε όλες του τις επιλογές ειδικά με τις αλλαγές στο δ’ σετ όταν μπήκαν Σωτηρίου, Παπαλεξίου και το ότι σημάδευε στην υποδοχή Γκαρά, Στερν και όχι Πρωτοψάλτη.

Ο Σέρβος πιστώνεται και την πολύ καλύτερη λειτουργία του ασπρόμαυρου μπλοκ (σήμερα ο απίθανος Τερζής είχε 5 πόντους) και φυσικά είδε τον Πριγιέν να μπαίνει στο 24-25 του δ’ σετ και να παίρνει άσο κλείνοντας τον αγώνα.

Νωρίτερα στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Γιούρισιτς με τσάλενζτ πήρε το σετ (με φιλέ από τη φανέλα του Βαν Ντεν Ντρις), ενώ στο δεύτερο οι ασπρόμαυροι είδαν το 15-19 να γίνεται 23-24, αλλά ο Άγκανιτς έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα (4-4, 6-10) και παρόλο που το σκορ έγινε 10-10 ξέφυγαν πάλι με 13-16 για να κλείσουν το σετ με ατομικό μπλοκ Τερζή στον Στερν.

Όταν ο Φοίνικας ξέφυγε 5-2 και 12-9 στο δ’ σετ πολλοί σκέφτηκαν ότι ο ΠΑΟΚ θα χάσει πάλι ένα ματς στο τάι μπρέικ, αλλά ο Σωτηρίου κράτησε όρθια την ομάδα του (14-12 ατομικό μπλοκ σε Ράιτς), ο Παπαλεξίου ισοφάρισε (17-17) για να προσπεράσει πρώτη φορά με 20-21. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε διπλό ματς μπολ (22-24), ο Φοίνικας ισοφάρισε (24-24 κακή υποδοχή Κοκκινάκη και άουτ Βαν Ντεν Ντρις), αλλά ο Κουμεντάκης πήρε την αλλαγή, ο Πριγιέν τον άσο κι ο Δικέφαλος το τρίποντο.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 21-25, 24-26
*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 6 άσσοι, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Αντρέ Μπράουν 12 (9/10επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 21 (19/33 επ.), Πρωτοψάλτης 20 (15/29 επ., 53%υπ., 24%αρ.), Παπαγγελόπουλος 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 1 (0/2επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (10/30επ., 50%υπ., 21%αρ.) / Γκαράς (λ. – 49%υπ. 24%αρ.), Μαρούλης, Μήλης.

ΠΑΟΚ (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Αγκάνιτς 11π. (7/10επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (14/27επ., 55%υπ., 41%αρ.), Εβάντρο 12 (11/23επ., 1 άσο, 40%υπ., 13%αρ.), Τακουρίδης 8 (3/6επ.. 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τερζής 6 (1/2 επ., 5 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 17 (14/29επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Παπαλεξίου 2 (2/2επ.), Πριγιέν 1 (1 άσο), Σωτηρίου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-25% άριστες), Μπούτος.