Βόλεϊ λιγκ, Φοίνικας Σύρου-Ολυμπιακός 0-3: Εμφάνιση πρωταθλητή!

Ο Ολυμπιακός πέρασε σα σίφουνας από την Σύρο και μόλις στην 3η αγωνιστική της φετινής βόλεϊ λιγκ απέκτησε τεράστιο προβάδισμα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Αντιθέτως ο Φοίνικας μετά το εντυπωσιακό του ξεκίνημα και τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, ήδη μετράει 4 χαμένους βαθμούς (έχασε έναν και στη Νέα Σμύρνη) και με το σύστημα διεξαγωγής αυτή είναι πολύ μεγάλη διαφορά που πρέπει να καλυφθεί…

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του με τους τρεις περιφερειακούς του να κάνουν τρομερή εμφάνιση (ο Μιγιάιλοβιτς πυροβολούσε από το σερβίς, ο Πέριτς είχε 10 πόντους από κόντρα μπάλες κι ο Έγκλεσκαλνς +11 πόντους με 12/18 επιθέσεις).

Ακόμη και στο 2ο σετ που ο Φοίνικας είχε το προβάδισμα (17-13) και έφτασε πρώτος σε σετ μπολ, ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε και γύρισε το σετ (με άσο Έγκλεσκαλνς) για να πάρει στη συνέχεια εύκολα τη νίκη.

Ο προπονητής του Φοίνικα Φούλβιο Μπερτίνι είπε: «Θέλω να πω “μπράβο” στον Ολυμπιακό. Δεν πήγαμε καλά στο μπρέικ πόιντ. Πέσαμε ψυχολογικά μετά την απώλεια του 2ου σετ. Θα δούμε τι δεν δούλεψε σήμερα, θα βελτιώσουμε τα λάθη μας. Θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερα για το μέλλον ώστε να έχουμε καλύτρερο επίπεδο και να αντιμετωπίσουμε τον Ολυμπιακό στη συνέχεια. Το κλειδί του αγώνα ήταν το σερβίς, μας πίεσε πολύ ο Ολυμπιακός. Εμείς κάναμε πολλά λάθη, ειδικά στο πρώτο σετ όπου κρίθηκαν πάρα πολλά στον αγώνα. Πολλά κρίθηκαν στο 2ο σετ, είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Κρατάμε το αγωνιστικό μας πνεύμα και κοιτάμε τον αγώνα με την Κηφισιά».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Δεν θα έλεγα πως ήταν εύκολη η νίκη. Εμείς ξεκινήσαμε δυνατά στο σερβίς, πιέσαμε τον Φοίνικα από την αρχή. Στο 2ο σετ που αντέδρασε ο Φοίνικας εμείς καταφέραμε να κυριαρχήσουμε. Από εκεί και πέρα ήταν όλα φυσιολογικά για μας. Εκτός από τη νίκη είχαμε σπουδαία εμφάνιση. Κρατήσαμε το μπλοκ – άμυνα με πολύ καλό σερβίς. Ηταν τα στοιχεία που μας βοήθησαν να κυριαρχήσουμε. Οταν κάνεις τέτοια εμφάνιση εδώ με τον Φοίνικα μπορέις να αισιοδοξείς. Ερχεται βαρύ πρόγραμμα με Ευρώπη και ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Υπάρχει αισιοδοξία και καλό κλίμα. Τώρα προέχει η Ευρώπη και θέλουμε να προχωρήσουμε και εκεί».