Γερμανία: Νίκη για Στουτγάρδη, ήττα για Πότσδαμ

Η Στουτγάρδη του Γιάννη Αθανασόπουλου έστω και δύσκολα νίκησε στη Δρέσδη για την 13η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, ενώ η Πότσδαμ του Γκιγιέρμο Ναράνχο ηττήθηκε στην έδρα της Στράουμπινγκ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού, που προέρχονταν από την εντός έδρας ήττα σοκ κόντρα στην Μίνστερ, αγωνίστηκε χωρίς την Κρίσταλ Ρίβερς, αλλά και την νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα ακραία Σιμόν Λι και μετά το εύκολο πρώτο σετ τα χρειάστηκε, αλλά τελικά επικράτησε 1-3 με το τελευταίο σετ να λήγει 27-29.

Αντιθέτως η ομάδα του Ομοσπονδιακού τεχνικού Γκιγιέρμο Ναράνχο που είναι στην 3η θέση, έχασε την ευκαιρία να βρεθεί έστω και προσωρινά στην κορυφή, καθώς ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της 7ης Στράουμπινγκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής
Ντρέσντνερ-Στουτγάρδη 1-3 (15-25, 25-17, 22-25, 27-29)
Βίλσμπιμπουργκ-Έρφουρτ 3-1 (30-32, 26-24, 25-23, 25-14)
Στράουμπινγκ-Πότσδαμ 3-2 (25-15, 19-25, 25-23, 27-29, 15-12)
Μίνστερ-Άαχεν 3-2 (15-25 21-25 25-20 25-20 16-14)