Η Τσεχία έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει βήμα πρόκρισης, ενώ η Ρωσία υποχρέωσε την Φινλανδία στην πρώτη της ήττα με την «αρκούδα» να αποφεύγει τις περιπέτειες.
του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]
Στον δικό μας όμιλο η Ουκρανία είδε το 2-0 να γίνεται 2-2 από την Πορτογαλία που είχε και το προβάδισμα μέχρι το 9-10 του τάι μπρέικ αλλά λύγισε στο φινάλε κι αυτό το αποτέλεσμα επιτρέπει στην Ελλάδα (με συνδυασμό αποτελεσμάτων) να ελπίζει σε πρόκριση σε μια πιθανή ισοβαθμία.
Στον 2ο όμιλο η Τσεχία έχασε το πρώτο σετ με 25-10, αλλά προηγήθηκε με 2-1 και 23-19 κόντρα στη Βουλγαρία για να έρθει ο Σκρίμοφ με απίθανα σερβίς κι ο Ατανάσοφ να τελειώσει όλες τις κόντρες για το 23-23 και οι Βαλκάνιοι πήραν το σετ με 24-26 και τη νίκη στο τάι μπρέικ.
VIDEO
Στον Δ’ όμιλο Γαλλία και Γερμανία κέρδισαν εύκολα με 3-0 Εσθονία και Κροατία αντίστοιχα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:Α’ όμιλος (Κρακοβία, Πολωνία) Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου 2021 Ελλάδα-Ουκρανία 2-3 (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 06-15) Πολωνία-Πορτογαλία 3-1 (25-16, 22-25, 25-16, 25-19) Βέλγιο – Σερβία 1-3 (13-25, 18-25, 25-21, 20-25)
Παρασκευή 3 Σεπτεμβρίου 2021 Βέλγιο-Πορτογαλία 2-3 (23-25, 22-25, 25-20, 25-18, 13-15) Ουκρανία-Σερβία 0-3 (25-27, 24-26, 21-25)
Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2021 Βέλγιο-Ελλάδα 3-0 (25-16, 25-22, 25-22) Σερβία-Πολωνία 2-3 (21-24, 25-23, 25-20, 20-25, 14-16)
Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2021 Πορτογαλία-Ουκρανία 2-3 ( 18-25, 23-25, 25-21, 26-24, 11-15) Ελλάδα-Πολωνία 1-3 (15-25, 22-25, 25-20, 24-26)
Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου 2021 18.30: Πορτογαλία-Σερβία 21.30: Πολωνία-Βέλγιο
Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 2021 18.30 (ΕΡΤ-3): Σερβία-Ελλάδα 21.30: Ουκρανία-Βέλγιο
Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2021 18.30: Πολωνία-Ουκρανία 21.30 (ΕΡΤ-3): Ελλάδα-Πορτογαλία
Βαθμολογία 1.Πολωνία 3 νίκες – 0 ήττες, 8 βαθμοί, 9-4 σετ, 302-267 πόντοι 2.Σερβία 2 νίκες – 1 ήττα, 7 βαθμοί, 8-4 σετ, 279-255 πόντοι 3.Ουκρανία 2 νίκες – 1 ήττα, 4 βαθμοί, 6-7 σετ, 290-280 πόντοι 4.Βέλγιο 1 νίκη – 2 ήττες, 4 βαθμοί, 6-6 σετ, 259-259 πόντοι 5.Πορτογαλία 1 νίκη – 2 ήττες, 3 βαθμοί, 6-8 σετ, 282-315 πόντοι 6.Ελλάδα 0 νίκες – 3 ήττες, 1 βαθμός, 3-9 σετ, 245-281 πόντοι
Β’ όμιλος (Οστράβα, Τσεχία) Παρασκευή 3/9 Ιταλία-Λευκορωσία 3-0 (25-18, 25-12, 25-15) Μαυροβούνιο-Βουλγαρία 0-3 (22-25, 17-25, 25-27) Τσεχία-Σλοβενία 3-1 (26-24, 25-18, 14-25, 25-19)
Σάββατο 4/9 Μαυροβούνιο-Σλοβενία 0-3 (17-25, 16-26, 16-25) Λευκορωσία-Τσεχία 3-1 (25-20, 19-25, 25-21, 25-19)
Κυριακή 5/9 Τσεχία-Βουλγαρία 2-3 (10-25, 25-23, 25-18, 24-26, 11-15) Ιταλία-Μαυροβούνιο 3-0 (25-17, 25-20, 26-24)
Δευτέρα 6/9 16:45, Βουλγαρία-Ιταλία 20:00, Σλοβενία-Λευκορωσία
Τρίτη 7/9 17:00, Σλοβενία-Βουλγαρία 20:00, Μαυροβούνιο-Τσεχία
Τετάρτη 8/9 16:45, Ιταλία-Σλοβενία 20:00, Λευκορωσία-Μαυροβούνιο
Πέμπτη 9/9 17:00, Βουλγαρία-Λευκορωσία 20:00, Τσεχία-Ιταλία
Βαθμολογία 1.Ιταλία 2 νίκες-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-0 σετ, 151-106 πόντοι 2.Βουλγαρία 2 νίκες-0 ήττες, 5 βαθμοί, 6-2 σετ, 184-159 πόντοι 3.Τσεχία 1 νίκη-2 ήττες, 4 βαθμοί, 6-7 σετ, 270-287 πόντοι 4.Σλοβενία 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 4-3 σετ, 161-139 πόντοι 5.Λευκορωσία 1 νίκη-1 ήττα, 3 βαθμοί, 3-4 σετ, 139-160 πόντοι 6.Μαυροβούνιο 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 0-9 σετ, 174-228 πόντοι
Γ’ όμιλος (Τάμπερε, Φινλανδία) Τετάρτη 1/9 Φινλανδία-Σκόπια 3-1 (25-20, 25-15, 24-26, 25-22)
Πέμπτη 2/9 Ρωσία-Τουρκία 1-3 (27-29, 25-16, 21-25, 19-25) Ολλανδία-Ισπανία 3-0 925-23, 26-24, 25-22)
Παρασκευή 3/9 Τουρκία-Ισπανία 3-1 (25-16, 29-31, 27-25, 25-23) Ολλανδία-Σκόπια 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)
Σάββατο 4/9 Ισπανία-Φινλανδία 0-3 (19-25, 20-25, 18-25) Ολλανδία-Ρωσία 2-3 (13-25, 25-19, 21-25, 25-21, 13-15)
Κυριακή 5/9 Σκόπια-Τουρκία 0-3 (22-25, 12-25, 15-25) Ρωσία-Φινλανδία 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 25-17)
Δευτέρα 6/9 18:00, Σκόπια-Ισπανία 21:00, Τουρκία-Ολλανδία
Τρίτη 7/9 18:00, Ισπανία-Ρωσία 21:00, Φινλανδία-Ολλανδία
Τετάρτη 8/9 17:00, Ρωσία-Σκόπια 21:00, Φινλανδία-Τουρκία
Βαθμολογία 1.Τουρκία 3 νίκες-0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-2 σετ, 276-236 πόντοι 2.Ολλανδία 2 νίκες-1 ήττα, 7 βαθμοί, 8-3 σετ, 248-234 πόντοι 3.Φινλανδία 2 νίκες-1 ήττα, 6 βαθμοί, 7-4 σετ, 254-237 πόντοι 4.Ρωσία 2 νίκες-1 ήττα, 5 βαθμοί, 7-6 σετ, 294-272 πόντοι 5.Σκόπια 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ, 221-257 πόντοι 6.Ισπανία 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ, 221-257 πόντοι
Δ’ όμιλος (Ταλίν, Εσθονία) Τετάρτη 1/9 Εσθονία-Λετονία 1-3 (23-25, 22-25, 25-16, 21-25)
Παρασκευή 3/9 Κροατία-Γερμανία 0-3 (20-25, 13-25, 19-25) Γαλλία-Σλοβακία 3-0 (25-22, 25-20, 25-19)
Σάββατο 4/9 Σλοβακία-Εσθονία 2-3 (27-25, 25-22, 18-25, 14-25, 13-15) Κροατία-Λετονία 3-2 (28-30, 25-20, 23-25, 31-29, 15-11)
Κυριακή 5/9 Εσθονία-Γερμανία 0-3 (19-25, 16-25, 21-25) Γαλλία-Κροατία 3-0 (25-15, 25-16, 26-24)
Δευτέρα 6/9 18:00, Λετονία-Σλοβακία 21:00, Γερμανία-Γαλλία
Τρίτη 7/9 18:00, Λετονία-Γερμανία 21:00, Κροατία-Εσθονία
Τετάρτη 8/9 18:00, Σλοβακία-Κροατία 21:00, Γαλλία-Λετονία
Πέμπτη 9/9 18:00, Γερμανία-Σλοβακία 21:00, Εσθονία-Γαλλία
Βαθμολογία 1.Γερμανία 2 νίκη-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-0 σετ, 150-108 πόντοι 2.Γαλλία 2 νίκες-0 ήττες, 6 βαθμοί, 6-0 σετ, 151-116 πόντοι 3.Λετονία 1 νίκη-1 ήττα, 4 βαθμοί, 5-4 σετ, 206-213 πόντοι 4.Εσθονία 1 νίκη-2 ήττες, 2 βαθμοί, 4-8 σετ, 259-263 πόντοι 5.Κροατία 1 νίκες-2 ήττες, 2 βαθμοί, 3-8 σετ, 229-266 πόντοι 6.Σλοβακία 0 νίκες-2 ήττες, 1 βαθμός, 2-6 σετ, 158-187 πόντοι