Κύπελλο Γυναικών, ΑΟ Θήρας-ΠΑΟΚ 0-3 : Ιστορία έγραψε ο Δικέφαλος

Στον τελικό των πρωτάρηδων ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου Γυναικών!

Οι ασπρόμαυρες εμφανίστηκαν πιο έτοιμες πνευματικά από τον ΑΟΘ που το πάλεψε από το 2ο σετ και μετά (στο πρώτο είχε πολλά λάθη), αλλά στα κρίσιμα σημεία ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος.

Το ματς
Όταν σε έναν τελικό μια ομάδα κάνει τα… τετραπλάσια λάθη από τον αντίπαλο της δεν μπορεί να έχει πολλές ελπίδες κι αυτό έγινε στο πρώτο σετ… Ο ΑΟΘ προηγήθηκε 2-1 με δύο μπλοκ της εξαιρετικής Τσομπανίδου στην Κούμπουρα, αλλά έχοντας 11 λάθη έναντι τριών του ΠΑΟΚ βρέθηκε να κυνηγά από πολύ νωρίς το σκορ (5-8, 7-11) και παρόλο που πλησίασε στον πόντο στο 16-18 ένα ακόμη λάθος σε κόντρα επίθεση ήταν η αρχή του τέλους (16-21).

Στο δεύτερο σετ και μέχρι τα μισά είχαμε πραγματικό ντέρμπι με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 14-13, όπου ο ΑΟΘ έχοντας περιορίσει τα λάθη του (και με βοήθειες από την Γουάλας) είχε την ευκαιρία για να προηγηθεί για πρώτη φορά με δύο πόντους όμως η Ντάλκε έχασε κόντρα μπάλα από κακή υποδοχή κι αυτή ήταν η αρχή ενός σερί 0-8 που έφερε το σκορ στο 14-21!.

Η Κέντρα Ντάλκε έδωσε τέλος στο ασπρόμαυρο σερί και με δικούς της πόντους το σκορ έγινε 19-21, εκεί όμως η Κούμπουρα ξεκόλλησε την ομάδα της και αμέσως μετά η κακή υποδοχη του ΑΟΘ έφερε το σκορ στο 19-23 για να τελειώσει το σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο ΑΟΘ έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο κι ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε με 4-7, αλλά δυο λάθη της (εξαιρετικής) Πότοκαρ με τις ασπρόμαυρες όμως να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ και το 14-15, έγινε 14-19 με το δίδυμο Πότοκαρ, Πολυνοπούλου να κάνει θραύση στο φιλέ).

Όσοι πίστεψαν ότι ο τελικός είχε τελειώσει έκαναν λάθος μετον ΑΟΘ να παίρνει την αλλαγή και την Γουάλας να φέρνει τα πάνω κάτω καθώς πέραν των δυο άσσων που πήρε, σημάδευε στην υποδοχή την Μερτέκη στη ζώνη 1, δυσκολεύοντας την Βεργίδου να παίξει με την Κούμπουρα κι έτσι με σερί 6-0 το σκορ έγινε 20-19!

Η Πότοκαρ σταμάτησε το σερί του ΑΟΘ, η Ντάλκε με λάθος στην υποδοχή έβαλε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά (20-21) και με νέο λάθος στην υποδοχή ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 20-22. Το άουτ της Πότοκαρ έφερε νέα ισοπαλία, έφεραν το σκορ στο 20-22, για να φτάσουμε στο 23-23.

Η επίθεση της Κούμπουρα δόθηκε άουτ, ο Φλώρος με επιμονή της διαγώνιας του ζήτησε τσάλεντζ και δικαιώθηκε με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ και στην επόμενη φάση η άουτ επίθεση της Ντάλκε έδωσε οριστικό τέλος στον αγώνα.