Λιγκ Καπ: Τα… χρειάστηκε ο Φοίνικας με Μίλωνα, αλλά παίζει… τελικό με ΠΑΟ

Ο Φοίνικας Σύρου υποτίμησε την ομάδα της Νέας Σμύρνης και λίγο έλειψε να γνωρίζει μια οδυνηρή ήττα, αλλά τελικά επικράτησε στο τάι μπρέικ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Περίπου τρεις ώρες διήρκησε η μάχη του Φοίνικα με τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη με τους Συριανούς να παίρνουν τη νίκη και τους νεοφώτιστους τις εντυπώσεις.

Η ομάδα του Ορφανού προηγήθηκε με 1-0 και στο 2ο σετ είχε μεγάλες διαφορές, αλλά η είσοδος των Λάππα, Χανδρινού και η χαλάρωση των Συριανών έφερε την ανατροπή (από 20-14 και 23-19 το σκορ έγινε 23-24 για να τελειώσει το σετ 29-31).

Ο Μίλωνας αναθάρρησε και πήρε εύκολα το τρίτο, ενώ στο τέταρτο σετ πάλι πήγε να κάνει την ανατροπή (το 23-19, έγινε 23-22) όμως όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ και συγκεκριμένα στο 12-12 όπου ο Φοίνικας με σερί 3-0 πήρε τη νίκη.

O προπονητής του Φοίνικα Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Βάλαμε το Μίλωνα στον αγώνα σε ένα “δικό μας” σετ. Η απώλεια του 2ου σετ μας προκάλεσε εκνευρισμό και αργήσαμε να επανέλθουμε. Είναι κι αυτό μέρος του μαθήματος. Δείξαμε χαρακτήρα και έστω στο τάι μπρέικ πήραμε τη νίκη. Εμείς οι ίδιοι δυσκολέψαμε τον εαυτό μας. Και βέβαια θέλουμε την πρόκριση στα ημιτελικά και θα την διεκδικήσουμε απέναντι στον Παναθηναϊκό».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: «Παρά την ήττα είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Όλα τα παιδιά του ρόστερ έπαιξαν για την ομάδα και όποιος έπαιξε και όποιο ρόλο είχε είχαν άψογη συνεργασία. Κρατάμε την καλή εμφάνιση και συνεχίζουμε με στόχο το πρωτάθλημα».

Τα σετ: 3-2 (25-21, 29-31, 19-25, 25-23, 15-12) σε 148΄.
*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 10 άσσοι, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 3 άσσοΙ, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπάουν 13π. (7/19επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/32επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 20 (15/43επ.), Παπαγγελόπουλος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ), Μουρίλο 1 (1 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 30 (22/49επ., 1 μπλοκ, 7 άσσοι) / Γκαράς (λ. – 63%υπ., 32%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Ηλίας 1 (1/1επ.), Λινάρδος, Μήλης 2 (1/7επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/6επ., 67%υπ., 47%αρ.), Μαζιάρζ 11 (4/11επ., 7 μπλοκ), Χαντ Τέιλορ 30 (27/49επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης, Ανδρεάδης10 (6/15επ., 4 μπλοκ) Βελίτσκοβιτς 5 (4/10επ., 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. – 64%υπ., 24%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (8/23επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 44%αρ.), Κάβουρας, Κανελλόπουλος Λάππας 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 41%αρ.).