ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Νίκη πρόκριση για Βίκυ, Πένυ

Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη κατάφεραν να σπάσουν την αρνητική παράδοση που είχαν κόντρα στις αδελφές Μάχνο από την Ουκρανία και να προκριθούν στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά τεσσάρων αστεριών στο Γκστάαντ της Ελβετίας.

Οι Ουκρανές στο πρόσφατο παρελθόν είχαν κάνει την έκπληξη κόντρα στο ελληνικό δίδυμο, αλλά σήμερα τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά καθώς επικράτησε με 2-0 (21-17, 21-16).
Στο πρώτο σετ οι Ουκρανές πήραν γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα (2-4) που διατηρήθηκε μέχρι το 6-8, για να ισοφαρίσει η ελληνική ομάδα και να μετατρέψει το 10-11 σε 13-11 καταφέρνοντας στο φινάλε να ξεφύγει και να πάρει το σετ με 21-17.

Στο δεύτερο Βίκυ και Πένυ είχαν σταθερά το προβάδισμα από την αρχή (5-4, 8-5, 12-9) φτάνοντας στο +4 (13-9) με μπλοκ της Καραγκούνη και διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι το 15-11. Οι Ουκρανές μείωσαν σε 15-13, αλλά μία επίθεση της Αρβανίτη και δύο άσοι της Καραγκούνη στο 16-14 έδωσαν αέρα 5 πόντων (19-14) και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς.
Αργά το βράδυ μετά την ολοκλήρωση όλων των αγώνων του 2ου προκριματικού γύρου θα ακολουθήσει η κλήρωση των ομίλων του κυρίως ταμπλό.