Ο Καναδάς και η Βενεζουέλα ήταν οι δύο τελευταίες ομάδες που έκλεισαν τα εισιτήρια τους για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αλλά η δεύτερη πρέπει να ανάψει μια… λαμπάδα στη Χιλή.
του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]
Στο τουρνουά της Νοτίου Αμερικής στο Σαντιάγκο της
Χιλής, όλα φάνηκαν να έχουν τελειώσει στη δεύτερη αγωνιστική όπου η Κολομβία
νίκησε τη Βενεζουέλα με 3-2 και είχε στα χέρια της την πρώτη θέση του ομίλου.
Στο πρώτο ματς της τελευταίας αγωνιστικής η
Βενεζουέλα κέρδισε με 3-0 το Περού κι αυτομάτως αυτό σήμανε ότι η Χιλή δεν είχε
καμία ελπίδα για να πάρει αυτή την πρωτιά στον όμιλο.
Κι όμως οι Χιλιανοί αν και αδιάφοροι νίκησαν με 3-1 την Κολομβία, η οποία πνιγμένη στο άγχος της πρώτης της παρουσίας σε Ολυμπιακό τουρνουά, κατέρρευσε μετά το 1-1 κι η Βενεζουέλα με απίστευτο τρόπο θα βρεθεί για δεύτερη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
Αντιθέτως στο Βανκούβερ ο Καναδάς δεν είχε αυτοκτονικές τάσεις, νίκησε εύκολα με 3-0 το Πουέρτο Ρίκο και άφησε δεύτερη την Κούβα (που πλήρωσε την ήττα στο μεταξύ τους παιχνίδι όταν προηγήθηκε 0-2 κι έχασε 3-2).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και στα 5 ηπειρωτικά προ-Ολυμπιακά τουρνουά:
Αφρική (7-12 Ιανουαρίου, Κάιρο-Αίγυπτος) – Αλγερία, Καμερούν, Αίγυπτος, Γκάνα, Τυνησία.
1η αγωνιστική (7/1) Τυνησία-Γκάνα 3-0 (25-0, 25-0, 25-0) Αίγυπτος-Αλγερία 3-1 (25-18, 25-17, 21-25, 25-20)
2η αγωνιστική (8/1) Γκάνα-Αίγυπτος 0-3 (0-25, 0-25, 0-25) Καμερούν-Τυνησία 0-3 (20-25, 20-25, 18-25)
3η αγωνιστική (9/1) Καμερούν-Αλγερία 0-3 (25-16, 25-16, 25-17) Αίγυπτος-Τυνησία 0-3 (27-29, 14-25, 23-25)
4η αγωνιστική (10/1) Γκάνα-Καμερούν 0-3 (0-25, 0-25, 0-25) Τυνησία-Αλγερία 3-1 (25-17, 25-23, 26-28, 25-18)
5η αγωνιστική (11/1) 17:00, Αλγερία-Γκάνα 3-0 (25-0, 25-0, 25-0) Καμερούν-Αίγυπτος 3-0(25-16, 25-16, 25-18)
Η βαθμολογία 1.Τυνησία, 4 νίκες-0 ήττες, 12 βαθμοί, 12-1 σετ 2.Αίγυπτος, 3 νίκες-1 ήττα, 9 βαθμοί, 9-5 σετ 3.Αλγερία, 2 νίκες-2 ήττες, 6 βαθμοί, 8-6 σετ 4.Καμερούν, 1 νίκη-3 ήττες, 3 βαθμοί, 3-9 σετ
Ασία (7-12 Ιανουαρίου, Γιανμέν-Κίνα) – Αυστραλία, Ινδία, Νότιος Κορέα, Κατάρ (Α’ όμιλος), Ιράν, Καζακστάν, Κινεζική Ταϊπέι, Κίνα (Β’ όμιλος)
1η αγωνιστική (7/1) Κατάρ-Ινδία 3-0 (25-22, 25-20, 25-23) Αυστραλία-Κορέα 3-2 (23-25, 25-23, 26-24, 20-25, 19-17) Κινεζική Ταϊπέι-Ιράν 0-3 (16-25, 17-25, 14-25) Κίνα-Καζακστάν 3-0 (25-19. 25-14, 25-18)
2η αγωνιστική (8/1) Αυστραλία-Κατάρ 0-3 (15-25, 21-25, 23-25) Κορέα-Ινδία 3-0 (25-29, 25-20, 25-23) Καζακστάν-Ιράν 0-3 (26-28, 16-25, 18-25) Κίνα-Κινεζική Ταϊπέι 3-2 (15-25, 25-16, 23-25, 25-22, 15-9
3η αγωνιστική (9/1) Ινδία-Αυστραλία 1-3 (27-25, 21-25, 21-25, 22-25) Κατάρ-Κορέα 2-3 (18-25, 26-28, 25-22, 25-20, 13-15) Κινεζική Τάϊπέι-Καζακστάν 3-1 (19-25, 25-11, 25-18, 25-21) Ιράν-Κίνα 3-0 (25-22, 25-20, 25-11)
11 Ιανουαρίου 1ος ημιτελικός, Ιράν-Κορέα 3-2 (22-25, 25-21, 25-18, 22-25, 15-13) 2ος ημιτελικός, Κατάρ-Κίνα 1-3 (22-25, 18-25, 25-23, 20-25)
12 Ιανουαρίου Τελικός, Ιράν-Κίνα 3-0 (25-14, 25-22, 25-14)
Ευρώπη (5-10 Ιανουαρίου, Βερολίνο-Γερμανία) – Βέλγιο, Τσεχία, Γερμανία, Σλοβενία (Α’ όμιλος), Ολλανδία, Σερβία, Γαλλία, Βουλγαρία (Β’ όμιλος).
1η αγωνιστική (5/1) Γαλλία-Σερβία 3-0 (25-21, 25-21, 25-22) Σλοβενία-Βέλγιο 3-0 (25-23, 28-26, 25-20 Τσεχία-Γερμανία 3-0 (25-19, 25-22, 25-20)
2η αγωνιστική (6/1) Ολλανδία-Σερβία 0-3 (18-25, 18-25, 17-25) Βουλγαρία-Γαλλία 3-2 (25-23, 17-25, 25-22, 19-25, 15-8) Βέλγιο-Γερμανία 0-3 (18-25, 23-25, 24-26)
3η αγωνιστική (7/1) Βουλγαρία-Ολλανδία 3-0 (25-19, 25-16, 25-15) Βέλγιο-Τσεχία 3-2 (21-25, 28-26, 25-20, 22-25, 19-17) Γερμανία-Σλοβενία 2-3 (34-32, 20-25, 25-19, 21-25, 12-15)
4η αγωνιστική (8/1) Σερβία-Βουλγαρία 3-1 (25-12, 28-26, 19-25, 28-26) Σλοβενία-Τσεχία 3-1 (25-12, 28-26, 19-25, 28-26) Γαλλία-Ολλανδία 2-3 (25-21, 25-20, 22-25, 19-25, 12-15)
9 Ιανουαρίου 18:00: 1ος ημιτελικός, Σλοβενία-Γαλλία 2-3 (25-13, 25-22, 14-25, 21-25, 9-15) 21:10: 2ος ημιτελικός, Βουλγαρία-Γερμανία 1-3 (20-25, 23-25, 25-20, 23-25)
10 Ιανουαρίου Τελικός, Γερμανία-Γαλλία 0-3 (20-25, 20-25, 23-25)
Νότιος Αμερική (11-12 Ιανουαρίου, Σαντιάγκο-Χιλή) – Χιλή, Κολομβία, Περού, Βενεζουέλα
1η αγωνιστική (11/1) Κολομβία- Περού 3-0 (25-19, 25-23, 25-21) Βενεζουέλα-Χιλή 3-1 (37-35, 25-14, 25-27, 25-22)
2η αγωνιστική (11/1) Κολομβία-Βενεζουέλα 3-2 (23-25, 25-22, 25-19, 24-26, 15-10) Χιλή-Περού 3-1 ( 26-34, 24-26, 25-21, 25-21)
3η αγωνιστική (12/1) Βενεζουέλα-Περού 3-0 (25-19, 25-16, 25-16) Χιλή-Κολομβία 3-1 (25-22, 22-25, 25-21, 25-19)
Η βαθμολογία 1.Βενεζουέλα, 2 νίκες-1 ήττα, 7 βαθμοί, 8-4 σετ 2.Χιλή, 2 νίκες-1 ήττα, 6 βαθμοί, 7-5 σετ 3.Κολομβία, 2 νίκες-1 ήττα, 5 βαθμοί, 7-5 σετ 4.Περού, 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ
Βόρειος Αμερική (11-12 Ιανουαρίου, Βανκούβερ-Καναδάς) – Καναδάς, Κούβα, Μεξικό, Πουέρτο Ρίκο
1η αγωνιστική (11/1) Καναδάς-Μεξικό 3-0 (25-16, 25-14, 25-17) Κούβα-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-18, 25-14, 25-19)
2η αγωνιστική (11-12/1) Πουέρτο Ρίκο-Μεξικό 3-0 (26-24, 25-23, 25-23) Καναδάς-Κούβα 3-2 (22-25, 22-25, 25-12, 25-21, 25-9)
3η αγωνιστική (12/1) Κούβα-Μεξικό 3-1 (26-28, 25-20, 25-20, 25-21) Καναδάς-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-21, 25-15, 25-15)
Βαθμολογία 1.Καναδάς, 3 νίκες-0 ήττες, 8 βαθμοί, 9-2 σετ 2.Κούβα, 2 νίκες-1 ήττα, 7 βαθμοί, 8-4 σετ 3.Πουέρτο Ρίκο, 1 νίκη-2 ήττες, 3 βαθμοί, 4-6 σετ 4.Μεξικό, 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 0-9 σετ