Προ-Ολυμπιακό ανδρών: Η Σλοβενία την πρωτιά, ώρα τελικού για Σερβία, Βουλγαρία

Η Σλοβενία με ανατροπή νίκησε με 3-2 την Γερμανία που έστω και χωρίς τον τραυματία Γκρόζερ ήταν ανταγωνιστική με τις δύο ομάδες να προκρίνονται ενώ το μεσημέρι της Τετάρτης Σερβία και Βουλγαρία δίνουν τελικό πρόκρισης.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Τζιάνι γνωρίζοντας ότι χωρίς τον Γκρόζερ δύσκολα μπορούσε να απειλήσει την Σλοβενία (ίσως και να επέλεξε τη 2η θέση…) μετά το 2ο σετ έκανε πολλές αλλαγές, αλλά η ομάδα του έπαιξε στα ίσια το ματς χάνοντας με δυσκολία στο τάι μπρέικ από τους Σλοβένους που έπαιξαν σε όλο το ματς με το βασικό τους σχήμα…

Στο πρώτο ματς της ημέρας η Βουλγαρία με 11 άσους διέλυσε την απογοητευτική Ολλανδία και θέλει δύο σετ το μεσημέρι της Τετάρτης κόντρα στους Σέρβους για να πάρει αυτή το εισιτήριο (αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα της Γαλλίας με την Ολλανδία). Η Σερβία χρειάζεται μόνο καθαρή νίκη, εκτός κι αν γίνει κάποιο θαύμα και η Ολλανδία νικήσει τη Γαλλία…

Στο άλλο ματς το Βέλγιο χωρίς τον Ντερό πήρε νίκη γοήτρου από την Τσεχία χάρις στους 41 πόντους (!) τους Κοξ (34/57 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ) σε ένα απίθανο ματς… Οι Βέλγοι ανέτρεψαν το 10-16 του β’ σετ και ισοφάρισαν σε 1-1, ενώ στο τάι μπρέικ προηγήθηκαν με 10-4, αλλά το μπλοκ των Τσέχων έφερε το σκορ στο 10-12 και στο 13-14 η άουτ επίθεση του Κοξ έφερε όλη την ομάδα εντός γηπέδου να πανηγυρίζει. Οι Βέλγοι ζήτησαν τσάλεντζ, το βίντεο έδειξε επαφή στα… ακροδάκτυλα και τελικά με επίθεση του Γκρόμπελνι γράφτηκε το εντυπωσιακό 19-17.