Προ-Ολυμπιακό γυναικών: Πέρασαν Γερμανία, Ολλανδία, ανάσα για Τουρκία

Η οικοδέσποινα Ολλανδία και η Γερμανία έκαναν το 2χ2 και προκρίθηκαν στους ημιτελικούς, ενώ η Τουρκία νίκησε την Κροατία και παίζει μεθαύριο τελικό με το Βέλγιο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο πρώτο ματς της 2ης αγωνιστικής στο Άπελντορν η Τουρκία έζησε έναν εφιάλτη στο πρώτο σετ καθώς προηγήθηκε με 24-21, αλλά το έχασε με 26-28, ωστόσο ισοφάρισε με 25-12 και στη συνέχεια έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.

Η Γερμανία μετά το 3-1 επί της Τουρκίας, νίκησε με το ίδιο σκορ το Βέλγιο, αλλά πολύ πιο δύσκολα! Στο πρώτο σετ το Βέλγιο προηγήθηκε 10-16 με την Γερμανία να ροκανίζει τη διαφορά και το 21-23 να γίνεται 24-23 με τα σερβίς της Όρτμαν για να κλείσει το σετ στο 33-31 (!) (αφού πρώτο στο 25-27 του Βελγίου ακυρώθηκε με τσάλεντζ) με τριπλό μπλοκ στην Χέρμποτς.

Ίδιο θρίλερ και στο 2ο σετ με το Βέλγιο να προηγείται μέχρι το 22-23, αλλά εκεί η Γερμανία προσπέρασε με 24-23 και στο 24-24 δύο πόντοι της Όρτμαν έφεραν το 2-0.

Μάχη και στο γ’ σετ με τη Γερμανία να ξεφεύγει 18-16 και να φτάνει στο 24-22, αλλά εκεί είχαμε νέα ανατροπή και το Βέλγιο πήρε το σετ με 24-26 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς!

Το Βέλγιο όμως άντεξε μέχρι το 17-16 που έγινε 19-16 με τυχερό άσο για να φτάσει η Γερμανία στο 24-19. Εκεί το Βέλγιο με μπλοκ μείωσε σε 24-22, αλλά η Λίπμαν με επίθεση έδωσε τέλος στο θρίλερ.

Στο τελευταίο ματς η Ολλανδία στα δύο πρώτα σετ έκανε μπλοκ (7), έπαιρνε δώρα από τη Βουλγαρία (14) και τελειώνοντας και κάποιες επιθέσεις προηγήθηκε εύκολα. Η Βουλγαρία στο γ’ σετ ήταν σταθερά μπροστά μέχρι τον 20ο πόντο, αλλά ήταν φανερό ότι δεν το πίστεψε με το πλασέ της Βασίλεβα στο φιλέ να την οδηγεί στον αποκλεισμό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στο Ευρωπαϊκό προ-Ολυμπιακό τουρνουά γυναικών (7-12 Ιανουαρίου, Άπελντορν-Ολλανδία) – Αζερμπαϊτζάν, Βουλγαρία, Πολωνία, Ολλανδία (Α’ όμιλος), Τουρκία, Κροατία, Βέλγιο, Γερμανία (Β’ όμιλος).