Συνέχισαν με νίκες τα φαβορί

Ο Υδραικός επικράτησε των Χανίων εκτός έδρας με 8-9 και σημείωσε την πρώτη του νίκη, ενώ το απόλυτο διατήρησαν  ο Ολυμπιακός, η Βουλιαγμένη και ο Παναθηναϊκός.

Σπουδαίο διπλό ο Υδραϊκός

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τα Χανιά να προηγούνται με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (4-3). Ο Υδραικός ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 5-3 στο τρίτο οκτάλεπτο και πήρε προβάδισμα με δύο γκολ (8-6). Αν και οι Κρητικοί το πάλεψαν, η ομάδα από την Ύδρα πανηγύρισε την νίκη με 8-9 στον πρώτο της φετινό αγώνα στο πρωτάθλημα.
Οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 2-5, 2-1
ΝΟ Χανίων  (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Νικολαΐδης, Πολύζος, Αγιωργούσης 1, Μπατάκης, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης 1, Τοθ 3, Αποστολάκης, Μπέτο 1, Μαζοκοπάκης, Κουμής, Κανδανολέων 1, Σπάχιτς
Υδραϊκός (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης, Κοκκινάκης 1, Πρέκας 2, Αλμύρας 1, Μπλάνης, Γιάνκοβιτς, Φώσκολος 2, Ατζιτς, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης 2, Παρτσόγλου, Τζόκας

Σαν σε προπόνηση

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Γλυφάδα και επικράτησε εκτός έδρας με 17-3, κάνοντας το 3/3.
Οκτάλεπτα: 0-6, 2-3, 1-3,0-5
ΑΝΟ Γλυφάδας: Κουρούβανης, Τζελάτης, Μαυρωτάς, Πούρος, Χατζηκυριακάκης 1, Δουρίδας, Γιαννόπουλος, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου, Φωτόπουλος, Φωτεινάκης, Μιγιούσκοβιτς 1, Ηλιόπουλος, Μπελέσης 1, Γαλάνης.
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος):Μπίγιατς, Γραμματικός 1, Ράντοβιτς 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Χρυσοσπάθης 1, Σύρμας, Γκίλλας 4, Μαθιόπουλος.

Χωρίς πρόβλημα ο ΝΟΒ

Η Βουλιαγμένη «απέδρασε» από το κολυμβητήριο της Χωράφας και επικράτησε του Περιστερίου με 12-5. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα τριών γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (1-4), με το Περιστέρι να μειώνει στα δύο γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (4-6). Στην τέταρτη περίοδο, η Βουλιαγμένη με ένα επί μέρους σκορ 1-6 πάτησε το γκάζι και νίκησε με 5-12, κάνοντας το  «3 στα 3» στο δεύτερο όμιλο της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 ανδρών.
Οκτάλεπτα: 0-1, 1-3, 3-2, 1-6
ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Παπανικολάου, Φάρκας 2, Φάρμερ, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος, Καρούντζος, Μύριλος, Παπασηφάκης 3, Τοράκης, Λαδάς, Σαλτερής, Μαστογιαννάκος, Χωματάς.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος 1, Πάπαριτς 3, Λόζινα 1, Καλογερόπουλος 1, Κωνσταντόπουλος, Καπότσης 3, Κουρούβανης Ν., Σκουμπάκης, Ανδρεάδης, Γιαννάτος, Μπελέσης Κ.

3/3 ο Παναθηναϊκός

ΟΥΚ Βόλου και Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (6-7). Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 1-6, προηγήθηκαν με επτά γκολ (7-14). Αν και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο, οι πράσινοι βρήκαν απαντήσεις και νίκησαν τον ΟΥΚ Βόλου εκτός έδρας με 12-17
Οκτάλεπτα: 2-3, 4-4, 1-6,5-4
ΟΥΚ Βόλου (Βενετόπουλος): Σιουλίδης, Νικηφορίδης 3, Γκανάτσιος 3, Στεργίου, Ιωαννίδης 1, Χ. Μαρινάκης, Πετρόπουλος, Βλιώρας 3, Κάρλος 2, Γ.Μαρινάκης, Κουφιδάκης, Νάσιος, Μπόμπος και Βασιλούδης.
Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης):Γαβαλάς, Δανούρδης, Παπαδημητρίου 2, Ξενάκης 3, Κουρλιάφτης 4, Καρακάσης 2, Π.Σιαμάς 1, Πανταζόπουλος 2, Ρομπόπουλος 1, Χατζηστεφάνου, Βέκκος 1, Παπαβασιλείου 1, Τρίχας, Δευτεραίος και Εγνατιάδης.