ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ πρεμιέρ: Καμιά απώλεια για τον Ολυμπιακό

Καμία αντίδραση και εύκολο πέρασμα για την ομάδα χάντμπολ των ανδρών του Ολυμπιακού από τη Σαλαμίνα για τη 10η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ.

Η Σαλαμίνα ήταν ανταγωνιστική για λίγα λεπτά καθώς ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο στον αγώνα από την αρχή και προηγήθηκε με έξι γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (17-11). Οι Πειραιώτες ανέβασαν την διαφορά στα επόμενα λεπτά για να επικρατήσουν εκτός έδρας την Σαλαμίνα με 33-17.  Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 13 πόντους (έχει με -4 πόντους) και στο 8-1-0, ενώ η Σαλαμίνα έχει οχτώ ήττες σε ισάριθμους αγώνες.
Πεντάλεπτα: 1-1, 3-5, 4-8, 6-11, 9-13, 11-17 (ημίχρονο), 11-20, 13-21, 15-24, 15-27, 17-29, 17-33
Ολυμπιακός (Γιώργος Καρασαββίδης): Κουκουλάς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 3, Ρούσος 3,  Κανδύλας 3, Δομπρής 8, Αραπακόπουλος 3, Μοντόρο 1, Τσορτέκης 2, Οστρούτσκο 3
Σαλαμίνα (Χρήστος Χριστοδούλου): Μπακαούκας 1, Κουτσόπουλος 4, Πετράκος 2, Τρούλος 5,Τσομπανίδης 2, Χαραλάμπους 3.
Δίλεπτα: 5-3 Πέναλτι: 3/5-3/3

Με ανατροπή ο Ζαφειράκης

Αν και ο Φαίακας είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (14-12), ο Ζαφειράκης Νάουσας αντέδρασε στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα από τον νομό Ημαθίας έφερε το ματς στα ίσα στο 35′ λεπτό (15-15) και προσπέρασε μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά αργότερα (18-17, 40′ λεπτό). Ο Ζαφειράκης πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα και είχε προβάδισμα ακόμη και με επτά γκολ (28-21, 55′ λεπτό), με τον Φαίακα να μαζεύει την διαφορά στα τελευταία λεπτά, αλλά τους γηπεδούχους να νικούν εντός έδρας μετά από ανατροπή με 30-27. Η ομάδα από την Νάουσα ανέβηκε στους έξι βαθμούς όσους έχει και ο Φαίακας.
Πεντάλεπτα: 0-3, 2-6, 6-9, 6-11, 9-11, 12-14 (Ημχ), 15-15, 18-17, 21-18, 24-19, 28-21, 30-27
Ζαφειράκης: Κανιζάι 6, Πίτος 1, Θεοδωρόπουλος 9, Τσάτσας 1, Ραντίσεβιτς 2, Διδασκάλου 1, Ρότζιος 8, Τσαγκέρας 2
Φαίακας: Τσίλης 10 , Τζούλοβιτς 4, Κούλούρης 1, Κόντης 3, Δελλής 3, Καράνοβιτς 2, Μάνιτς 3, Νάστος 1
Δίλεπτα: 8/8 Πέναλτι: 3/3, 3/3

Δύσκολα ο Αερωπός νίκησε της ΑΕΣΧ Πυλαίας

Το πρώτο μέρος άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν και με τέσσερα γκολ (12-8, 25′ λεπτό). Η ομάδα από το νομό Πέλλας μάζεψε την διαφορά στα τελευταία λεπτά, με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας να είναι μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (14-13).
Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Αν και ο Αερωπός ήταν μπροστά με 28-25, έχασε τις τρεις τελευταίες επιθέσεις, με την Θεσσαλονικιώτική ομάδα να βάζει δύο τέρματα και να μειώνει σε 28-27. Στην τελευταία φάση, το σουτ του Τσαμεσίδη απέκρουσε ο Βέρεμτσουκ, κρατώντας το 28-27 και σφραγίζοντας την νίκη στον Αερωπό Έδεσσας, ο οποίος ανέβηκε στους δώδεκα πόντους και στο 5-2-1. Ο ΑΕΣΧ Πυλαίας παρέμεινε στους επτά πόντους και στο 3-1-5.
Πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 4-7, 7-10, 8-12, 13-14 (Ημίχρονο), 17-16, 19-19, 21-21, 23-22, 25-25, 28-27
Αερωπός Έδεσσας (Ταρινίδης): Τσέλιος 4, Γάτσης 5, Τοκάρεφ 6, Μποτσκάρεφ 5, Κυριάκου 2, Γερμάσεβιτς 1
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Ελευθεριάδης 5, Τσαμεσίδης 7, Κουκμήσης 8, Μάντζιος 2, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός 3