Έκαναν ότι μπορούσαν

Ότι καλύτερο μπορούσαν έκαναν οι δυο Ελληνίδες βαδίστριες στον τελικό των 20χλμ. βάδην του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου που διεξάγεται στη Ζυρίχη.

Η Δέσποινα Ζαπουνίδου με χρόνο 1:34.03 (1:33.02 η καλύτερη φετινή της) κατέλαβε την 20η θέση, ενώ η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:35.54 (1:36.04 φέτος) καταλαμβανοντας την 24η θέση μεταξύ των 25 αθλητριών που τερμάτισαν. Οι δύο Ελληνίδες πρωταθλήτριες βάδισαν στους χρόνους τους, αλλά το επίπεδο του αγώνα ήταν ιδιαίτερα ψηλό.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Ελμίρα Αλεμπέκοβα με χρόνο 1:27.56. Δεύτερη τερμάτισε η Ουκρανή Λουντμίλα Ολιανόφσκα με 1:28.07 και την τρίτη θέση κατέλαβε η Ανέσκα Ντραχότοβα από την Τσεχία με χρόνο 1:28.08.