Αέρας ο Τσάκωνας!

Με ρεκόρ φετινής επίδοσης 20.40, ο Λυκούργος Τσάκωνας προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου της Ζυρίχης. Το 2002 στο ευρωπαϊκού του Μονάχου, ήταν η τελευταία φορά που Έλληνας σπρίντερ έφτασε μέχρι τον τελικό. Ήταν ο Κώστας Κεντέρης που τελικά κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο.

Κάνοντας εξαιρετική κούρσα, ο Λυκούργος Τσάκωνας κατάφερε να μπει στην τελική ευθεία δεύτερος μαζί με τον Ολλανδό Μαρτίνα, θέση που διατήρησε μέχρι και τον τερματισμό. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την απευθείας πρόκριση καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση και θα αγωνιστεί στην αυριανό τελικό στις 22:49.
Έλινγκτον (Βρετανία) 20.52

Ικανοποιητική κρίνεται η παρουσία της Μαρίας Μπελιμπασάκη, η οποία έφτασε μέχρι τον ημιτελικό των 200μ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε τελικά να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος τερματίζοντας έκτη στην τρίτη ημιτελική σειρά κάνοντας χρόνο 23.37.
Στον αυριανό τελικό (21:15) θα αγωνιστούν: