Οι 27οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες στίβου, θα διεξαχθούν στο στάδιο «Ανταγόρας» στη Κω το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 27 – 28 Σεπτεμβρίου. Η οργανωτική επιτροπή των αγώνων, όπως έχει καθιερωθεί, κάθε χρόνο βραβεύει τους καλύτερους αθλητές του Αιγαίου που πέτυχαν διακρίσεις στη διάρκεια του έτους που διεξάγονται οι αγώνες του Αρχιπελάγους.
του Τόλη Λελεκίδη
Φέτος θα βραβευτούν όσοι ήταν πρώτοι νικητές σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα λυκείων. Επίσης όσοι κέρδισαν μετάλλιο σε βαλκανικούς αγώνες και όσοι συμμετείχαν σε παγκόσμια ή ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Μαζί με τους αθλητές και τι αθλήτριες θα τιμηθούν και οι προπονητές τους με την προϋπόθεση ότι είναι σωματειακοί προπονητές στα σωματεία του Αιγαίου.
Οι αθλητές που θα τιμηθούν
Νικόλ Κυριακοπούλου – ΑΓΕΣ Κάμειρος, επι κοντώ
- 1η πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών ανοιχτού και κλειστού στίβου
- 7η ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
- 12η παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου
Ουρανία Ρεμπούλη – ΓΣ Νέων Λέρου
- 1η πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών 10.000 μ.
- συμμετοχή στο πρωτάθλημα ευρωπαϊκών ομάδων 5.000 μ.
Μαρία Ζωγραφάκη – Καζώνης Καλύμνου
- 1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων 5.000 μ.
Μαρία Πιννή – ΓΑΣ Υγεία Ρόδου, 100μ. εμπόδια
- 2η Βαλκανικό πρωτάθλημα Γυναικών
- 2η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών
Προπονητής Μπότσαρης Λευτέρης
Άλκηστη Γεωργίου – ΓΑΣ Υγεία Ρόδου, 100μ. εμπόδια
- 1η Βαλκανικό πρωτάθλημα Νεανίδων
- 1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων
Προπονητές Λευτέρης Μπότσαρης – Σταμάτης Μάγος
Νεφέλη Ράμμου Τσαμπίκα – ΑΓΕΣ Κάμειρος, 100μ. εμπόδια
- 1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων
- 4η Βαλκανικό πρωτάθλημα Κορασίδων
Προπονητής Σταμάτης Μάγος
Μαρία Μαγκούλια – ΑΣ Καλυμνος 2000
- 1η Πανελληνιο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄
Προπονητής Κουτελάς Ξενοφών
Τάσος Νταλαρής – ΓΣ Νέων Λέρου, έξαθλο
- 1ος Πανελληνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄
Προπονητής Ροδάτης Νίκος
Αντώνης Αναστασιάδης – ΓΣ Διαγόρας Ρόδου
- 1ος Πανελληνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων Α΄
Προπονητής Παπαστάμου Στάθης
Ανδρέας Δημητράκης – Παναξιακός ΑΟ, 1500μ.
- 1ος Πανελληνιο πρωτάθλημα Ανδρών 800 – 1.500
- 1ος Πανελληνιο πρωτάθλημα Ανδρών 1.500 Κλειστός στίβος
- 1ος Βαλκανικό πρωτάθλημα Ανδρών 800
- 3ος Βαλκανικό πρωτάθλημα Ανδρών 1.500
- 3ος Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκών ομάδων 1.500
Μαρία Παρδαλού – ΑΟ Μυκόνου, 3000μ. στιπλ
- 1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Γυναικών
- 6η Βαλκανικό πρωτάθλημα Γυναικών
- Συμμετοχή Πρωτάθλημα Ευρωπαϊκών ομάδων
Γιώργος Μίνο Όργκες – ΑΟ Μυκόνου 3000μ. στιπλ
- 1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών
Χριστόφορος Μερούσης – ΦΟ Βροντάδου
- 1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών – Μαραθώνιος
Μιχαέλα Ευστρατία Φιάσκα – ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, 3000μ.
- 1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος Κορασίδων
Προπονητής Γρηγόρης Κοντός
Μαρία Μύρτα Αργυρού – ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, 300μ.
- 1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄
Προπονητής Γρηγόρης Κοντός
Βασιλική Μητσέλη – ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, ακόντιο
- 1η Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α΄
Προπονητής Γιώργος Πάνου
Πέτρος Χατζίου – ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, επί κοντώ
- 1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων
Προπονητής Γρηγόρης Κοντός
Φανούριος Θεριουδάκης – ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, ακόντιο
- 1ος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Λυκείων
- 4ος Βαλκανικό πρωτάθλημα Παίδων
Προπονητής Γιώργος Πάνου
Ειδική Βράβευση
Ιμπραήμ Φαναρζής
Για την πολύχρονη συμμετοχή του σε Αιγαιοπελαγίτικους αγώνες.