Ανατροπή από Φινλανδία

Τα φαβορί (Βραζιλία, Ρωσία) επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους στη 2η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών, ωστόσο την παράσταση έκλεψε η Φινλανδία και η συναρπαστική εξέλιξη του αγώνα Κίνα – Αίγυπτος.

Η Βραζιλία ξεκίνησε την προσπάθεια να γράψει ιστορία (ως η πρώτη ομάδα που κατακτήσει 4ο σερί τίτλο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα) με μια εύκολη νίκη με 3-0 επί της Γερμανίας για τον 2ο όμιλο.
Η Φινλανδία (φωτογραφία) αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 και κυρίως αν και βρέθηκε στο -6 στο τέταρτο σετ (10-16), κατάφερε χάρις στον πρώην διαγώνιο του ΠΑΟΚ Όλι Πέκα Ογιανσίβου να κερδίσει με 3-2 την Κούβα! Στο άλλο ματς η Ν. Κορέα επικράτησε με 3-2 της Τυνησίας.

Για τον 3ο όμιλο η Ρωσία κέρδισε με 3-0 τον μαχητικό Καναδά, αφού μετά τον 2ο πόντο κάθε σετ ο Μουσέρσκι έστελνε πυραύλους από το σερβίς, η Βουλγαρία έκανε προπόνηση με το Μεξικό, αλλά όλα τα λεφτά ήταν το ματς Κίνα – Αίγυπτος. Οι Ασιάτες όδευαν για περίπατο καθώς προηγήθηκαν με 2-0, αλλά μετά έγινε της διακοπής και της ανατροπής!
Αρχικά έσβησαν τα φώτα και το ματς διεκόπη με τους Κινέζους παρόλο που προηγήθηκαν 20-14 να χάνουν το σετ, αλλά στο τέταρτο σετ ενώ η Αίγυπτος προηγήθηκε με 24-22, το έχασε τελικά με 33-31!
Στο αυριανό πρόγραμμα όπου διεξάγονται αγώνες του πρώτου και του τέταρτου ομίλου υπάρχουν πραγματικά πολύ σπουδαία ματς.

Στον πρώτο όμιλο η Σερβία καλείται κόντρα στην Αργεντινή ότι έχει αντιστάσεις, Βενεζουέλα και Καμερούν θα διεκδικήσουν τη νίκη που θα τις κρατήσει ζωντανές στη μάχη της πρόκρισης ενώ η γηπεδούχος Πολωνία αναμένεται να έχει εύκολο έργο με την Αυστραλία.
Στον τέταρτο όμιλο η αρχή γίνεται με το ντέρμπι (εντός και αγωνιστικού χώρου) ΗΠΑ – Ιράν, ακολουθεί το καθοριστικό ματς Βέλγιο – Πουέρτο Ρίκο (έχουν χάσει και οι δύο στην πρεμιέρα) και το πρόγραμμα κλείνει με το Ευρωπαϊκό ντέρμπι Γαλλία – Ιταλία όπου η Σκουάντρα Ατζούρα, μετά την ήττα της από το Ιράν παίζει με την πλάτη στον τοίχο.