ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Αργυροί Μάντης-Καγιαλής

Oι εξαιρετικοί ιστιοπλόοι της κατηγορίας 470, Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας του Τσινγκτάο, παρότι τερμάτισαν 4οι στην τελική κούρσα των αγώνων.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Μετά το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Σανταντέρ, το ελληνικό πλήρωμα συνέχισε την καταπληκτική του διεθνή πορεία, καταλαμβάνοντας τη 2η θέση στο παγκόσμιο κύπελλο της κινεζικής πόλης. Στην 9η και τελευταία ιστιοδρομία των αγώνων, οι πρωταθλητές μας τερμάτισαν μεν 4οι, συγκεντρώνοντας οκτώ βαθμούς ποινής, ωστόσο αυτό δεν τους κόστισε καθώς διατήρησαν τη θέση τους στο βάθρο των νικητών, ανάμεσα στους πρώτους Ισπανούς Ζόρντι Ζαμάρ και Ζοάν Χερπ και στους τρίτους συμπατριώτες τους, Ονάν Μπαρέιρος και Χουάν Κουρμπέλο Καμπρέρα.

Σε αποκλειστικές δηλώσεις του στο Sportsfeed.gr, ένας περιχαρής Παύλος Καγιαλής τόνισε τα παρακάτω: «Τερματίσαμε στην 4η θέση στον τελικό, αλλά κερδίσαμε το αργυρό μετάλλιο. Τους Ισπανούς (σ.σ. Ζόρντι Ζαμάρ-Ζοάν Χερπ) τους περάσαμε στον αγώνα, αλλά δεν έφτασε η διαφορά για να τους κερδίσουμε στο σύνολο. Η απονομή και η τελετή λήξης ήταν άκρως εντυπωσιακή και η διοργάνωση άρτια. Επόμενος στόχος μας είναι το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της σεζόν, στο Άμπου Ντάμπι».