ΑμεΑ

Ασημένια η Σμαραγδή

Το είπε και το έκανε ο Στέλλα Σμαραγδη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε και δεύτερο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου των ΑμεΑ που γίνεται στο Σουόνσι. Αυτή τη φορά ήταν στο μήκος και ήταν αργυρό.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Η Σμαραγδή ξεκίνησε δυνατά στον τελικό της κατηγορίας Τ47 και με το πρώτο της άλμα έφτασε στα 4.89μ. επίδοση που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ. Αυτό το άλμα ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο, το οποίο ήταν το δεύτερο προσωπικό για την ίδια καθώς έχει και ένα χάλκινο από τα 100μ. Η συνολική ελληνική συγκομιδή έχει φτάσει πλέον στα οκτώ μεταλλια. Δύο χρυσά, δύο αργυρά και τέσσερα χάλκινα.
Στις υπόλοιπες πρωινές ελληνικές συμμετοχές, ο Γιάννης Κατρανάς κατέλαβε την 5η θέση στη σφαιροβολία (F33) με βολή στα 7.36μ.
Ο Τάσος Πετρόπουλος ήταν 4ος στο μήκος (Τ36) με άλμα 4.87μ.
Η Μαρία Σταματουλά στην κορίνα (F32/51) ήταν 7η με επίδοση 13.78μ.