ΠΑΛΗ

Ατυχίες στο ξεκίνημα

Νωρίς αποκλείστηκαν οι πρώτοι Έλληνες παλαιστές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Τασκένδης.

Στα 70 κιλά της ελεύθερης πάλης, ο Αντρέας Τριανταφυλλίδης στάθηκε άτυχος στην κλήρωση καθώς συνάντησε στον πρώτο γύρο τον Ρώσο Τσαμπόλοφ που αργότερα αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής. Ο Έλληνας παλαιστής ηττήθηκε με πτώση και τέλειωσε γρήγορα η παρουσία του στο παγκόσμιο.

Στα 86 κιλά ο Τιμοφέι Ξενίδης πέρασε χωρίς αγώνα στο δεύτερο γύρο και εκεί νίκησε τον Μογγόλο Ορντογκόλ με 11-4. Στη φάση των «16», όμως, ηττήθηκε από τον Ασλάν Κακίτζε (Καζακστάν) με 14-7 και αποκλείστηκε.

Την Τρίτη θα ολοκληρωθεί το πρόγραμμα της ελεύθερης πάλης με τις κατηγορίας των 61κ. 65κ., 74κ. και 97 κιλών. Η μόνη ελληνική συμμετοχή θα είναι του Τσεραχίδη στα 74 κιλά, ο οποίος στον πρώτο γύρο θα κοντραριστεί με τον Μεξικανό Κριστιάν Φλόρες.