Βόλεϊ λιγκ: Ερυθρόλευκη κυριαρχία

Αυτή τη φορά δεν ήταν ντέρμπι ενός σετ αλλά δύο, με τον ΠΑΟΚ να παλεύει κυρίως με τον εαυτό του και να χάνει για μια ακόμη φορά από τον σοβαρό Ολυμπιακό.

του Δημήτρη Τυχάλα

Με τον Τζούριτς να κάνει την καλύτερη του εμφάνιση με την ασπρόμαυρη φανέλα, το πρόβλημα του ΠΑΟΚ ήταν τα υπερβολικά λάθη που έκανε, δείγμα της έλειψης καθαρού μυαλού… κι η κακή μέρα των κεντρικών του, αφού ο Τακουρίης
Στα δύο πρώτα σετ όπου είχαμε αγώνα, ο Ολυμπιακός έκανε μόλις 9 λάθη (3 στο πρώτο και 6 στο δεύτερο) κι ο ΠΑΟΚ 20 (!). Κι όμως τα έχασε με 22-25 και τα δύο, κάνοντας ανατροπή στο πρώτο (από 12-19, 18-19) και έχοντας το προβάδισμα στο δεύτερο με 22-21 και με δική του κόντρα μπάλα με εξαιρετικές συνθήκες. Κι αυτό γιατί ο Ολυμπιακός δεν τα έχασε, είδε τον Γκάβιν Σμιτ να τελειώνει όλες τις επιθέσεις μετά το 19-20 του σ’ σετ και στο β’ η δική του διπλή αλλαγή (Στιβαχτής, Ζουπάνι) έπιασε τόπο, ενώ του ΠΑΟΚ (Τερζής, Μάρκεζ) μπέρδεψε την ομάδα κι έφερε την ανατροπή.
Στο α’ σετ ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς προηγήθηκε 4-9, με 5 λάθη του ΠΑΟΚ, που μείωσε σε 10-12 όμως το σκορ έγινε 12-19 με τον Κουμεντάκη στο σερβίς.
Εκεί ο ΠΑΟΚ απάντησε με βροχή από μπλοκ και πλησίασε σε 18-19, αλλά με τους κεντρικούς να μην τελειώνουν τις μπάλες, ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου με 20-23 (από 20-21) κι όλα τελείωσαν.
Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9-7 για να χάσει εύκολη κόντρα επίθεση ο Γκόρτσανιουκ και να γίνει το σκορ 9-10, με τους γηπεδούχους να προσπερνούν ξανά με 19-17, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19 μετά από κακή υποδοχή.
Η φάση του αγώνα ίσως έγινε στο 22-21, όταν βγήκε η άμυνα, ο Τερζής έβγαλε τον Μάρκεζ με ατομικό μπλοκ (στο 21-21 είχε γίνει η διπλή αλλαγή) με τον Μπόμπα να μην τελειώνει τη μπάλα, κάτι που έκανε ο Ζουπάνι για το 22-22, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 22-23 μετά την κακή πάσα του Τερζή!
Ο Στάνκου επανέφερε άρων, άρων Φιλίποφ, Τζούριτς, αλλά άουτ του Σαφράνοβιτς και υπέρβαση του Τζούριτς έφεραν το 22-25 (με 13 λάθη του ΠΑΟΚ !!!) και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο σταθερό του ρυθμό, ο ΠΑΟΚ πέταξε λευκή πετσέτα με τον κόσμο να ξεσπά σε αποδοκιμασίες μη αντέχοντας την εικόνα της ομάδας.
Τα σετ: 22-25, 22-25, 15-25
ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 6 (3/8, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Τζούριτς 17 (15/33, 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Γκόρτσανιουκ 8 (7/16, 1 άσο, 40%υπ., 13%αρ.), Σαφράνοβιτς 10 (9/17, 1 μπλοκ, 46%υπ., 25%αρ.) / Νικήτας Εφραιμίδης (λ. – 38%υπ., 15%αρ.), Μαρκέζ 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Τερζής, Γάτσης, Χιμένες 1 (1/6, 00%αρ., 00%αρ.).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8 (8/9), Μπέμε 10 (4/7, 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/20, 2 άσοι, 47%υπ., 24%αρ.), Σμιτ 15 (11/27, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4, 1 άσο, 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ 2 (2/14, 55%υπ., 40%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 85%υπ., 38%αρ.), Φράγκος, Ζουπάνης 4 (4/5), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης.