Γκιόρ 2018 (αποστολή): Χάλκινο η Κοσμίδου, στους Ολυμπιακούς και η Φρίγγη

Εξαιρετικός τελικός για τις δύο κορασίδες της σφυρολβολίας στο Γκιόρ. Η Σταυρούλα Κοσμίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και η Παναγιώτα Φρίγγη πήρε και αυτή την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς νέων.

Γκιόρ Πηνελόπη Γκιώνη

Με βολή στα 65.98μ. η Κοσμίδου ολοκλήρωσε στην τρίτη θέση για να πάρει το χάλκινο μετάλλιο, με την Βαλερια Ιβανένκο να είναι πρώτη ρίχνοντας βολή στα 73.25. Το αργυρό μετάλλιο πήγε στη Φιλανδή Σάρα Κίλινεν με 65.92μ. «Χαίρομαι παρά πολύ για αυτό το μετάλλιο. Το πίστεψα ότι μπορώ να το πάρω και στην τελευταία βολή μπήκα μπέσα και είπα θα το κάνω και το έκανα».
Επιτυχημένη ήταν και η παρουσί της Παναγιώτης Φρίγγη που κατάφερε να είναι εντός 10αδας και να πάρει ένα από τα 10 διαθέσιμα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων στο Μπουένος Άιρες.