STORY

Δεύτερη η Νικολαΐδου

Πόσο μεγάλη αθλήτρια είναι η Κατερίνα Νικολαΐδου; Τόσο που όταν βγαίνει δεύτερη σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος να… στεναχωριόμαστε. Η Κατερινιώτισα κωπηλάτρια, αυτή τη φορά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της, χάνοντας στον τελικό από την Ολλανδέζα Ίλσε Πόλις.

του Σούλη Μέζου

Η Κατερίνα δεν ξεκίνησε την προσπάθεια της όπως θα ήθελε, μένοντας πίσω από την Ολλανδέζα από τα πρώτα 500μ. με αποτέλεσμα να την κυνηγάει σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα. Τελικά κατέλαβε τη δεύτερη θέση με χρόνο 7:41.58. Η Πόλις είχε 7:37.18, ενώ στην τρίτη θέση η Βελγιδα Έβελιν Πέλεμαν έκανε χρόνο 7:44.35. Στον τελικό συμμετείχε και η Κύπρια Άννα Ιωάννου, η οποία με 7:47.50 κατέλαβε την πέμπτη θέση.

Μπορεί αυτή τη φορά η Κατερίνα Νικολαΐδου να μην κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο (η αλήθεια είναι ότι μας έχει κακομάθει με τις επιτυχίες της) όμως δεν υπάρχει αμφιβολία πως πρόκειται για το μεγαλύτερο ταλέντο που διαθέτει ο ελληνικός αθλητισμός. Η δεύτερη θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα είναι πραγματικά πολύ μεγάλη επιτυχία και μόνο συγχαρητήρια αξίζουν σε αυτήν την κοπέλα που είναι φτιαγμένη για πολύ μεγάλα πράγματα. Τα καλύτερα έρχονται…