STORY

Ελπιδοφόρο αντίο

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε την παρουσία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας Νέων του Βαρέζε η Σοφία Ασουμανάκη, κατακτώντας την 1η θέση στον μικρό τελικό του σκιφ, και τη 13η στο σύνολο.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Η νεαρή αθλήτρια του Ελληνικού Ναυτικού Ομίλου Αιγυπτιωτών τερμάτισε πρώτη με επίδοση 07:57.58, κατακτώντας έτσι την αξιοπρεπέστατη 13η θέση στη διοργάνωση και αφήνοντας παράλληλα πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Η Σοφία ήταν 2η μετά τα 500μ. με πέρασμα 01:57.73, θέση που διατήρησε στα 1.000μ., με χρόνο 04:00.80, αλλά και στα 1.500μ. με 06:02.01, για να περάσει τελικά τη γραμμή του τερματισμού ως 1η, με πολύ δυνατό φίνις. Δεύτερη αναδείχθηκε η Γιαπωνέζα Χαρούνα Σακακιμπάρα, με επίδοση 08:00.60, ενώ τρίτη κατετάγη η Νορβηγίδα Άννα Στούρε, που σημείωσε χρόνο 08:05.20, καταλαμβάνοντας την 15η θέση της γενικής κατάταξης.