STORY

Εμπειριών συλλέκτρια

Με τη συμμετοχή της Σοφίας Ασουμανάκη στους επαναληπτικούς του σκιφ των γυναικών έκλεισε το πρωϊνό της 3ης ημέρας για τα ελληνικά κουπιά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας νέων της λίμνης Βαρέζε.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Η ρούκι σε διεθνείς διοργανώσεις κωπηλάτρια του Ελληνικού Ναυτικού Ομίλου Αιγυπτιωτών τερμάτισε 3η στη 2η σειρά των επαναληπτικών, με επίδοση 07:59.96, και δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του αγωνίσματος, αφού στα ρεπεσάζ προκρίνονταν μόνο οι δύο πρώτες. Η αθλήτριά μας έκανε μία πολύ καλή κούρσα, που θα τη βοηθήσει στο μέλλον από πλευράς εμπειριών, ούσα σταθερά στην τρίτη θέση από την αρχή του αγώνα, με περάσματα 01:56.12, 03:56.84 και 05:57.82 αντίστοιχα μέχρι τα 1.500μ. Νικήτρια της κούρσας αναδείχθηκε η Ολλανδέζα Ρους ντε Γιονγκ με χρόνο 07:48.34, ενώ δεύτερη ήταν η Σερβίδα Γιοβάνα Άρσιτς με 07:52.20.
Η Ασουμανάκη θα κλείσει την παρουσία της στο Βαρέζε συμμετέχοντας στους αγώνες κατάταξης, ξεκινώντας με τον πρώτο ημιτελικό κατηγορίας C/D, που θα διεξαχθεί σήμερα το απόγευμα στις 17:38.