ΙΣΠΑΝΙΑ 2014

Εξαιρετικό ξεκίνημα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Εθνική το μουντομπάσκετ της Ισπανίας. Νίκησε τη Σενεγάλη 87-64 αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο. Η προσπάθεια της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη συνεχίζεται αύριο στις 21:00 με αντίπαλο τις Φιλιππίνες.

Καλό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας, στο πρώτο παιχνίδι της στο μουντομπάσκετ. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ με αντίπαλους τους ιδιαίτερα αθλητικούς Σενεγαλέζους, με εξαιρετική άμυνα και με σωστές επιλογες στην επίθεση, με Μπουρούση-Βασιλειάδη η ομάδα του Φώτη Κατσικάτη έφτασε να προηγείται 11-2, για να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Κώστα Βασιλειάδη και το σκορ να είναι στο 18-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Εθνικής συνέχισαν την εξαιρετική άμυνα, προσθέτοντας στο… ρεπερτόριο και το σουτ από τη γραμμή του τριπόντου. Με τον Καϊμακόγλου να έχει 4 στα 4 και τον Βασιλειάδη να συνεισφέρει και αυτός, η διαφορά έφτασε στους 28 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να είναι 45-17. Αξίζει να σημειωθεί πως η Εθνική, στο πρώτο δεκάλεπτο δε΄χθηκε εννέα πόντους και στο δεύτερο, οκτώ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Εξαιρετική άμυνα από την Εθνική και τη διαφορά να φτάνει τους 33 πόντους (50-17) το 22′. Οι Σενεγαλέζοι συνέχισαν να επιμένουν στη ζώνη και με ένα σερί 13-0 μείωσαν τη διαφορά στους 22 πόντους (52-30) αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από Βασιλειάδη και Καϊμακόγλου η Εθνική ξαναπήγε τη διαφορά στους 28 (58-30). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 64-36, αλλα με τους Σενεγαλέζους να έχουν 18-13 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Η χαλάρωση για την Εθνική ήταν αναμενόμενη και στο τέταρτο δεκάλεπτο απλά διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με σκορ 87-64.

Ελλάδα (Φώτης Κατσικάρης) Καλάθης 4, Βασιλειάδης 13(3), Παπανικολάου 3(1), Πρίντεζης 5, Μπουρούσης 7, Ζήσης, Καϊμακόγλου 20(5), Βουγιούκας 3, Αντετοκούνμπο 11, Σλούκας 7(1), Μάντζαρης 8(2), Γλυνιαδάκης 4
Σενεγάλη (Σέιχ Σαρ) Εντιαγέ 6, Νταλμέιντα, Φαγιέ 2, Μαλ. Εντογιέ 11(2), Ντιένγκ 21, Μπαντζί 14, Μ. Εντογιέ, Εντούρ 4(1), Ντιόπ 6(1).