ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ιστιοπλοΐκές ανακατατάξεις

Πολλαπλά ωφελημένη βγήκε η ελληνική ιστιοπλοΐα από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Σανταντέρ, καθώς πέρα από το χάλκινο μετάλλιο των Παύλου Καγιαλή και Παναγιώτη Μάντη και τη διπλή πρόκριση της χώρας μας στις κατηγορίες 470 και RS:X των ανδρών, υπήρξε σημαντική άνοδος των αθλητών μας στα νέα rankings που ανακοίνωσε τη Δευτέρα (22.09) η διεθνής ιστιοπλοϊκή ομοσπονδία.

του Νίκου Κούδα
[email protected] follow me @nkoudas

Σύμφωνα λοιπόν με τη νέα παγκόσμια κατάταξη της ISAF, στις εννέα κατηγορίες όπου υπάρχει ελληνική παρουσία η χώρα μας μετράει επτά ανόδους και μόλις τρεις πτώσεις σε σύνολο 10 πληρωμάτων. Αναμφίβολα ξεχωρίζει η παρουσία των χάλκινων πρωταθλητών μας Μάντη-Καγιαλή που βρίσκονται πλέον στο Νο.3 της κατηγορίας 470, παρότι έχασαν μία θέση από τους Κροάτες Σίμε Φάντελα και Ιγκόρ Μάρενιτς λόγω του αργυρού μεταλλίου που κατέκτησαν οι τελευταίοι στο παγκόσμιο της Ισπανίας. Σημαντική άνοδο οκτώ θέσεων σημείωσε και ο Βύρων Κοκκαλάνης στην ιστιοσανίδα RS:X, ο οποίος βρίσκεται πια στο Νο.7 μετά την 6η θέση που κατέκτησε στο Σανταντέρ. Την εντυπωσιακότερη άνοδο σημείωσε η Βασιλεία Καραχάλιου στα λέιζερ ράντιαλ των γυναικών, πραγματοποιώντας άλμα 53 θέσων, από το Νο.137 στο Νο.84. Ακολουθούν οι επιμέρους αλλαγές στις εννέα κατηγορίες.

Νέα rankings ISAF (από Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014)

470 ανδρών Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής Νο.3 (πτώση μίας θέσης)