ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ 2014

Φουλ για μετάλλιο

Με καταπληκτική εμφάνιση στον ημιτελικό του σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών, η αργυρή πρωταθλήτρια Ευρώπης Κατερίνα Νικολαΐδου πιστοποίησε την κλάση της, κερδίζοντας πανηγυρική πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος, στο πλαίσιο της πέμπτης μέρας του 43ου παγκόσμιου πρωταθλήματος κωπηλασίας του Άμστερνταμ.

του Νίκου Κούδα
[email protected] follow me @nkoudas

Η Κατερινιώτισσα ήταν για μία ακόμη φορά υπέροχη, τερματίζοντας 2η στη 2η ημιτελική σειρά της κατηγορίας, με χρόνο 7:55.59. Η Νικολαΐδου ξεκίνησε δυνατά την κούρσα, μένοντας όμως 4η στα πρώτα 500μ., με πέρασμα 1:56.89, πίσω από την Αμερικανίδα Μπέρτκο, την Κινέζα Γκούο και τη Δανέζα Πουλτζ. Ωστόσο η Ελληνίδα ανέκαμψε άμεσα κατά την προσφιλή της συνήθεια, και στα 1.000μ. ανέβηκε εντυπωσιακά στη 2η θέση, με χρόνο 3:55.77, ρίχνοντας τρίτη την Κινέζα. Η πρωταθλήτριά μας διατήρησε τον εξαιρετικό ρυθμό της και στα 1.500μ., όπου κρατήθηκε στη 2η θέση πίσω από την Αμερικανίδα, με πέρασμα 5:55.35, για να τερματίσει τελικά στη 2η θέση, σε χρόνο 7:55.59.
Πρώτη τερμάτισε η Κάθλιν Μπέρτκο από τις ΗΠΑ, με επίδοση 7:53.71, ενώ τρίτη ήταν τελικά η Σουάι Γκούο από την Κίνα, με χρόνο 7:57.44, η οποία έκλεισε και την τριάδα που προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό. Η τριάδα που θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό Β αποτελείται από την τέταρτη της κούρσας Κέιτ Τζόνστον από τη Νότια Αφρική, που τερμάτισε σε 8:02.20, την πέμπτη Κριστίνα Πουλτζ από τη Δανία, με χρόνο 8:02.31 και την έκτη Αμίνα Ρούμπα από την Αλγερία, που τερμάτισε σε 8:27.86

Η πρωταθλήτριά μας θα δώσει τώρα την κρίσιμη μάχη για το μετάλλιο στον τελικό της Παρασκευής (29/8), που θα αρχίσει στις 18:00 ώρα Ελλάδας.