Κυριαρχία Τουρκίας-Βρετανίας

Με κυριαρχία Βρετανών και Τούρκων αθλητών διεξήχθη σήμερα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στο Σαμόκοφ της Βουλγαρίας.

του Τόλη Λελεκίδη

Στον αγώνα των ανδρών οι Τούρκοι έκαναν το 1-2 με τον… Κενυάτη Πολάτ Κεμπόι Αρικάν (φωτογραφία) να τερματίζει πρώτος σε 32.19 και να επικρατεί στο «νήμα» του Αλί Κάγια σε 32.19, επίσης. Τρίτος ήταν ο Ισπανός Αλεμαγιέχου Μπεζαμπέχ σε 32.30. Στις γυναίκες αντίθετα οι Βρετανίδες έκαναν το 1-2, όπου και πάλι η νίκη κρίθηκε στο «νήμα». Το χρυσό κατέκτησε η Τζέμα Στιλ σε 28.27 και με τον ίδιο χρόνο το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Κέιτ Άιβερι. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Σουηδέζα Μέραφ Μπάτα σε 28.52.
Στις υπόλοιπες κατηγορίες είχαμε, θρίαμβο των Ρώσων στους αθλητές κάτω των 23 ετών, όπου πήραν και τις τρεις πρώτες θέσεις με πρώτο τον Ιλγκιζάρ Σαφιούλιν σε 25.31, τον Ιγκόρ Μακσίμοφ δεύτερο σε 25.33 και τρίτο τον Βλαντιμίρ Νικίτιν σε 25.37. Στις νέες το χρυσό πήρε η Βρετανίδα Ρόνα Όκλαντ σε 22.23 και την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Βουλγάρα Μιλίτσα Μίρτσεβα σε 22.25 και στην τρίτη θέση η Ρωσίδα Γκουλσάτ Φαζλιντίνοβα σε 22.28. Στην κατηγορία εφήβων οι τρεις πρώτοι ήταν: Γεμανεμπερχάν Κρίπα (Ιταλία) 20.07, Κάρλος Μάγιο (Ισπανία) 20.22, Σαΐντ Ετάκι (Ιταλία) 20.28. Τέλος, οι τρεις πρώτες νεάνιδες ήταν: Εμινέ Χατούν Τούνα (Τουρκία) 14.13, Τζέσικα Τζουντ (Βρετανία) 14.18, Λίντια Τέρνερ (Βρετανία) 14.25. Στον πίνακα των μεταλλίων πρώτη ήταν η Βρετανία με 5 μετάλλια (2-2-1) και δεύτερη η Τουρκία με 3 (2-1-0), ενώ τρίτη ήταν η Ρωσία με 4 μετάλλια (1-1-2).