ΑμεΑ

Μας γέμισαν μετάλλια

Συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό η συγκομιδή μεταλλίων από την Εθνική ομάδα ΑμεΑ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης του Αϊντχόφεν. Ο Αριστείδης Μακροδημήτρης (φωτογραφία) κατέκτησε το τρίτο προσωπικό του μετάλλιο ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό των ελληνικών επιτυχιών στα εννέα.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Στην κούρσα των 100μ. ύπτιο (κατηγορία S2) με χρόνο 2:14.27 ο Μακροδημήτρης κατέλαβε την τρίτη θέση και κρέμασε στο λαιμό το ακόμα ένα χάλκινο μετάλλιο (το τρίτο προσωπικό). Η κούρσα ήταν πολύ γρήγορη με το Ρώσο Ντιμίτρι Κοκάρεφ να καταρρίπτει το παγκόσμιο ρεκόρ με 2:07.63 με τον δεύτερο, Ουκρανό Σέρχι Παλμαρτσούκ να προσπαθεί για το χρυσό μέχρι τέλους και τελικά με 2:08.00 να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση. Στο ίδιο αγώνισμα έλαβε μέρος και ο Χρήστος Ταμπαξής και με χρόνο 2:56.17 κατέλαβε την όγδοη θέση στον τελικό.

Θετικός ο απολογισμός της ημέρας
Εκτός από το χάλκινο του Μακροδημήτρη, λίγη ώρα νωρίτερα είχαμε και το αργυρό μετάλλιο του Αντώνη Τσαπατάκη με εκπληκτική κούρσα στα 200μ. μικτής ατομικής (κατηγορία SM5). Με αυτά τα δύο μετάλλια η Εθνική μας έφτασε τα εννέα (3 αργυρά και έξι χάλκινα) και έχουν απομείνει ακόμα τρεις ημέρες για να ολοκληρωθεί το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της ημέρας είχαμε:
Τέταρτη θέση στα 4Χ50μ. ελεύθερο με τους Γιάννη Κωστάκη, Αντώνη Τσαπατάκη, Γιώργο Σφάλτο και Παναγιώτη Χριστάκη με χρόνο 2:48.43.
Πέμπτη θέση με τον Παναγιώτη Χρηστάκης στα 200μ. μικτής (SM6) με 3:06.90.
Όγδοη θέση για τον Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 50μ. ελεύθερο (S12) με χρόνο 25.34.
Ο Νίκος Τσότρας στα 100μ. ύπτιο (S7) με χρόνο 1:26.21 έμεινε εκτός τελικού και κατέλαβε την 10η θέση.
Στις γυναίκες είχαμε διπλή συμμετοχή. Η Ευθυμία Γκουλή στα 100μ. πρόσθιο (SB8) με εξαιρετική κούρσα και χρόνο 1:37.53 τερμάτισε στην πέμπτη θέση. Η Μαρία Καλπακίδου στα 100μ. ύπτιο (S2) με χρόνο 2:52.94 τερμάτισε έκτη σε μια κούρσα που είχαμε και παγκόσμιο ρεκόρ από την Ουκρανή Γκάνα Ιελισαβέτσκα με 2:16.31.