ΜΠΑΣΚΕΤ

Μετεξεταστέα η Εθνική

Δεύτερο τεστ για την Εθνική ομάδα μπάσκετ στο τουρνουά του Πο, αυτή τη φορά με ήττα 81-73 από τη Γαλλία. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη παρουσίασε κενά διαστήματα, ιδιως στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να πάρουν τη διαφορά. Κέρδος για την Εθνική η παρουσία του φρέσκου NBAer Παπανικολάου αλλά και του Αντετοκούνμπο που δείχνει να… λύνεται.

Από το ξεκίνημα η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με βραχεία κεφαλή, έχοντας βελτιωμένα ποσοστά στην επίθεση σε σχέση με το παιχνίδι με τη Σερβία. Στο 8′ το σκορ ήταν 15-13 με τους Γάλλους να έχουν απαντήσεις μόνο από τον Φουρνιέ (7 από τους 13 πόντους της Γαλλίας). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να προηγείται 20-17.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Γάλλους να παίρνουν το προβάδισμα στο 18′ με τρεις πόντους (33-30) για πρώτη φορά. Η Εθνική απάντησε με τον Μάντζαρη να ισοφαρίζει στο 19′ με τρίποντο σε 35-35. Τελικά οι Γάλλοι με τρίποντο του Ντεκολό έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη 40-35.

Στην επανάληψη, οι Γάλλοι διατήρησαν αρχικά το προβάδισμα αλλά ο Νίκος Ζήσης με διαδοχικά καλάθια κράτησε την Εθνική κοντά στο σκορ (45-43 στο 25′). Μέχρι που ο Ερτέλ με ένα τρίποντο και ο Μπατούμ με ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκαναν σερί 5-0 και τη διαφορά στους επτά πόντους (50-43) στο 25:17 και η διαφορά πήγε στους 10 με τρίποντο του Ζελαμπάλ. Η διαφορά πήγε στους 13 με καλάθι-φάουλ του Γκομπέρ (56-43) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στους 16 πόντους διαφορά υπέρ των Γάλλων (63-47).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το τρίτο, με τους Γάλλους να φτάνουν τη διαφορά στους 19 πόντους (68-59) στο 33’ενώ στο 36:40 η διαφορά έφτασε στους 20′. Ακολούθησε ένα σερί 15-2 από την Εθνική για να φτάσει το σκορ στο 78-71 στο 39′. Ένα τρίποντο του Ερτέλ έβαλε τέλος σε όποια ελπίδα είχε η Εθνική για να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με νίκη των Γάλλων 81-73.
Αύριο η Εθνική αντιμετωπίζει στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά του Πο την ομάδα της Κροατίας.

Γαλλία (Κολέ) Μπατούμ 6, Ντεκολό 14(2), Φουρνιέ 10(2), Ζελεμπάλ 7(1), Γκομπέρ 10, Ερτέλ 15(2), Λαβερνιέ 2, Μαχίμνι 2, Πιετρούς 4, Τζάκσον 3(1), Τιγί 5, Καουντί.
Ελλάδα (Κατσικάρης) Αντετοκούνμπο 11, Μπουρούσης 6, Μπόγρης, Γλυνιαδάκης, Γιάνκοβιτς, Καϊμακόγλου 6(2), Μάντζαρης 5(1), Παπανικολάου 18(2), Σλούκας 9, Βουγιούκας 6, Ζήσης 10(1), Αθηναίου 2.