STORY

Ξεκινήσαμε καλά

Με συμμετοχή σε δύο μικρούς τελικούς ξεκίνησε η τελευταία μέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος κωπηλασιας κάτω των 23. Πέτρου-Ντούσκος και Γιάνναρος ήταν οι πρώτες ελληνικές συμμετοχές στους μικρούς τελικούς των ελαφριών βαρών στα σκιφ. Να σημειωθεί πως λόγω της κακοκαιρίας, οι διοργανωτές αναγκάστηκαν να τροποποιήσουν το πρόγραμμα.

του Σούλη Μέζου

Ο Γιάννης Πέτρου και ο Στέφανος Ντούσκος στον μικρό τελικό του διπλού σκιφ των ανδρών, έκαναν εκπληκτική κούρσα για να καταλάβουν τελικά τη δεύτερη θέση. Το ελληνικό πλήρωμα δεν ξακίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε στα πρώτα 500μ. στην τέταρτη θέση. Σε εκείνο το σημείο άρχισαν να βρισκουν ρυθμό και σιγά σιγά να ξεπερνούν τους αντιπάλους τους. Στα 1000μ. ήταν στην τρίτη θέση και στα 1500μ. στη δεύτερη. Τελικά, με χρόνο 6:33.06 Πέτρου και Ντούσκος τερμάτισαν στη δεύτερη θέση, πίσω από τους Ουκρανούς Σιάμπρο και Φεντορένκο που είχαν 6:30.20 και μπροστά από τους Νεοζηλανδούς Κάνλιφ-Στιλ και Ντάνχαμ που τερμάτισαν σε χρόνο 6:34.32.

Σε αντίθεση με τους Πέτρου-Ντούσκο, ο Σπύρος Γιάνναρος δε βρέθηκε σε καλή μέρα και ολοκλήρωσε την προσπάθεια του, στην έκτη θέση του μικρού τελικού στα ελαφρά σκιφ, με χρόνο 7:19.09. Νικητής ήταν ο Τζόνοθαν Ρόμελμαν με 7:06.83, δεύτερο ο Κροάτης Λούκα Ράντονιτς (7:08.66) και τρίτος ο Βρετανός Σάμιουελ Μότραμ (7:10.27).