ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Οι κορυφαίοι του κόσμου

Ο Τσαντ Λε Κλος και η Κατίνκα Χόσου αναδείχθηκαν κορυφαίοι κολυμβητές στο γκαλά της FINA, που φιλοξενήθηκε απόψε στη Ντόχα.

του Άκη Ιωακείμογλου

Βραδιά βραβεύσεων ήταν η αποψινή στη Ντόχα, η οποία κινείται εδώ και μέρες σε ρυθμούς υγρού στίβου, αρχικά με το συνέδριο ης FINA, σήμερα με τις βραβεύσεις και από τη Τετάρτη με το παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης 25άρας πισίνας. Σε μία χρονιά που δεν είχε την διοργάνωση 50άρας πισίνας παγκοσμίου επιπέδου, η FINA οδηγήθηκε στην ανάδειξη κορυφαίων της χρονιάς των δύο κολυμβητών που κέρδισαν στη σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων 25άρας πισίνας.

Οι κορυφαίοι του υγρού στίβου για το 2014
Κολύμβηση ανδρών
Τσαντ Λε Κλος (Ν. Αφρική)
-Νικητής του παγκοσμίου κυπέλλου της FINA (25άρα πισίνα), στο οποίο κατέκτησε 27 χρυσά μετάλλια
-Δύο χρυσά μετάλλια (100μ., 200μ. πεταλούδα) στους αγώνες Κοινοπολιτείας
-Δύο χάλκινα μετάλλια (50μ. πεταλούδα, 200μ. μ. ατομική) στους αγώνες Κοινοπολιτείας

Κολύμβηση γυναικών
Κατίνκα Χόσου (Ουγγαρία)
-Νικήτρια του παγκοσμίου κυπέλλου της FINA (25άρα πισίνα), στο οποίο κατέκτησε 68 μετάλλια
-Πέντε παγκόσμια ρεκόρ στην 25άρα πισίνα: Δύο στα 100μ. μ. ατομική, δύο στα 200μ. μ. ατομική, ένα στα 400μ. μ. ατομική
-Έξι μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου

Καταδύσεις ανδρών
Τσάο Γουάν (Κίνα)
-Νικητής του παγκοσμίου κυπέλλου της FINA (3μ., 10μ. συγχρονισμένων)
-Αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο (3μ. τραμπολίνο)
-Νικητής των World Series της FINA (3μ., 10μ. συγχρονισμένων)
-Δύο χρυσά μετάλλια στους ασιατικούς αγώνες

Καταδύσεις γυναικών
Λίου Χουισία (Κίνα)
-Νικήτρια του παγκοσμίου κυπέλλου FINA (10μ. συγχρονισμένων)
-Αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο (10μ. πλατφόρμα)
-Νικήτρια των World Series της FINA (10μ. και 10μ. συγχρονισμένων)