OLYMPICS

Ολυμπιονίκες πασπαρτού

Όλοι οι Ολυμπιονίκες είναι αξιοθαύμαστοι, ωστόσο υπάρχουν κάποιοι που ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους. Είναι αυτοί που κέρδισαν έστω ένα μετάλλιο σε κάθε ένα από τα διαφορετικά Ολυμπιακά αγωνίσματα στα οποία έλαβαν μέρος.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Μπορεί να μην ήταν αήττητοι, και να μην κέρδισαν μόνο χρυσά μετάλλια όπως κάποιοι άλλοι συνάδελφοί τους, όμως αυτοί οι Ολυμπιονίκες ήταν πραγματικά… πολυεργαλεία, καθώς αγωνίστηκαν όχι μόνο σε ένα, αλλά σε περισσότερα του ενός αγωνίσματα Ολυμπιακών διοργανώσεων. Αυτοί είναι οι νικητές σε τουλάχιστον έξι διαφορετικά αγωνίσματα των Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων:

Κλάρα Χιουζ Καναδάς Ποδηλασία 6

Αντίστοιχα αυτοί είναι οι πολλαπλοί νικητές των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων, με τη σημειώση ότι στις Χειμερινές διοργανώσεις υπάρχουν λιγότερα αγωνίσματα και έτσι οι Ολυμπιονίκες τείνουν να έχουν λιγότερα μετάλλια, συνεπώς στη λίστα μπήκαν μόνο όσοι έχουν κερδίσει τουλάχιστον τέσσερα μετάλλια στα αγωνίσματά τους:Στην παραπάνω λίστα, υπάρχουν 13 γυναίκες και 15 άντρες, από 11 διαφορετικά αθλήματα. Κορυφαίος όλων είναι ο θρυλικός Φινλανδός δρομέας μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων στις διαδρομές μεταξύ 1500 μέτρων και 20 χιλιομέτρων, Πάαβο Νούρμι, με 12 κερδισμένα μετάλλια σε 12 διαφορετικά αγωνίσματα του στίβου, μέσα σε μόλις τρεις Ολυμπιακές διοργανώσεις (1920-1928). Το 1932, ο Νούρμι δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς του Λος Άντζελες καθώς είχε λάβει χρήματα, με αποτέλεσμα να θεωρηθεί επαγγελματίας.

Λέο Βίσερ Ολλανδία Πατινάζ ταχύτητας 4

Όπως προκύπτει από τη λίστα των Χειμερινών διοργανώσεων υπάρχουν 33 Ολυμπιονίκες (10 γυναίκες και 23 άντρες, από 8 αθλήματα) με τέσσερα ή παραπάνω μετάλλια, με επικεφαλής δύο αθλητές του μπόμπσλεϊ – τον Βόλφγκανγκ Χόπε και τον Ιταλό Εουτζένιο Μόντι, με έξι μετάλλια έκαστος.

Και στις δύο παραπάνω λίστες, ξεχωρίζουν οι αήττητοι πολυ-Ολυμπιονίκες Ρέι Γιούρι με 10, Ρούντολφ Καρπάτι και Κριστίν Ότο με έξι και Καρολάιν Ουελέτ με τέσσερα, που κέρδισαν όλους τους τελικούς στους οποίους αγωνίστηκαν.