Όριο για το ευρωπαϊκό του Βερολίνου η Σκαρβέλη

Μετά το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία με καλή επίδοση (66.19μ.) η Σταματία Σκαρβέλη ανέβηκε στο βάθρο και στη σφαιροβολία πιάνοντας μάλιστα το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνο.

H 23χρονη ρίπτρια σημείωσε μεγάλο ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο (είχε 16.76μ.) και με βολή στα 17.23μ. κατέκτησε την τρίτη θέση στο περιφερειακό πρωτάθλημα της SEC και φυσικά έπιασε το όριο για το ευρωπαϊκό (17.10μ.). Νικήτρια στον αγώνα ήταν η Τζανία Στιούαρτ με 17.97μ. και δεύτερη ολοκλήρωσε η Πόρτιους Γουόρερν με 17.35μ. Η σειρά των βολών της Σκαρβέλη ήταν 16.06 – 15.49 – 15.93 – 16.00 – 17.23 και 16.59.