ΙΣΠΑΝΙΑ 2014

Πικρό φινάλε στην Ισπανία

Το όνειρο της Εθνικής στην Ισπανία έγινε εφιαλτής από τους Σέρβους που επικράτησαν 90-72 επί την ελληνικής ομάδας και συνεχίζει στους «8» του παγκοσμίου κυπέλλου μπάσκετ.

Με το μεγάλο όπλο της Εθνικής, την άμυνα, να μην έχει ενεργοποιηθει, στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι μας έβαλαν δύσκολα. Πήραν κεφάλι στο σκορ από την αρχή και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-20). Πρώτη φορά στο τουρνουά, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δέχεται τόσους πόντους τα πρώτα δέκα λεπτά.

Η κακή απόδοση της Εθνικής στην άμυνα συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Σέρβοι διατήρησαν υψηλά ποσοστά από το τρίποντο (5/9) με αποτέλεσμα η Εθνική να συνεχίζει να κυνηγάει το σκορ. Η πρώτη ισοπαλία ήρθε στο 13′ (28-28), η δεύτερο στο 16′ (35-35) και η τρίτη στο 17′ (37-37) για να καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ η ομάδα του Φώτη Κατσικαρη στο 19′ με τρίποντο του Νίκου Ζήση (42-41). Οι Σέρβοι απάντησαν με καλάθι του Ραντούλιτσα και καλάθι και φάουλ του Κάλινιτς για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 46-42.

Το χειρότερο δεκάλεπτο (μέχρι το επόμενο) της Εθνική στο παγκόσμιο κύπελλο της Ισπανίας, ήταν το τρίτο με αντίπαλους του Σέρβους. Στα δύο πρώτα λεπτά οι Έλληνες διεθνείς με σκορ 8-4 ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 50-50 αλλά από εκεί το σημείο και μετά σημείωσε μόλις πέντε πόντους, ενώ και στην άμυνα τα πράγματα δεν ήταν καλά με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 64-55.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ολοκλήρωσε τον εφιάλτη της Εθνικής. Οι Σέρβοι σκόραραν από παντού, ενώ και στην άμυνα ήταν… Ελλάδα στη θέση της Ελλάδας. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη δεν είχε απάντησεις ούτε στην άμυνα, ούτε και στην επίθεση. Στο κρισιμότερο παιχνίδι της διοργάνωσης, η Εθνική έκανε τη χειρότερη εμφάνιση της και το τελικό 90-72 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Σερβία (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς) Μπιέλιτσα 6, Τεόντοσιτς 13(2), Κάλινιτς 12(1), Ραντούλιτσα 14, Μάρκοβιτς 3(1), Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 21(4), Κρίστιτς 10, Σιμόνοβιτς 5(1), Μπίρτσεβιτς, Στίματς
Ελλάδα (Φώτης Κατσικαρης) Καλάθης 14(2), Ζήσης 12(3), Παπανικολάου 1, Πρίντεζης 12, Μπουρούσης 9(1), Καϊμακόγλου 6, Βουγιούκας, Γλυνιαδάκης, Μάντζαρης 5(1), Αντετοκούνμπο 7(1), Σλούκας, Βασιλειάδης 6(1)