ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρώτο δείγμα μουδιασμένο

Πρεμιέρα για τον Φώτη Κατσικάρη, πρεμιέρα και για τη νέα Εθνική ομάδα του μπάσκετ η οποία νίκησε τη Σερβία 66-64 στα πλαίσιο του τουρνουά του Πο στη Γαλλία με τον Γιάννη Μπουρούση να είναι ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ.

Με σφιχτή άμυνα και με αρκετή αστοχία στην επίθεση ξεκίνησε η Εθνική ομάδα μπάσκετ το πρώτο της φιλικό ενόψει του παγκοσμίου κυπέλλου της Ισπανίας. Από το πρώτο λεπτό οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-13, με την Εθνική να μένει ένα τετράλεπτο δίχως καλάθι.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τελικά το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με το… φτωχό 29-29.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξαν κάποια πράγματα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι αρκετά άστοχες με τους Σέρβους ωστόσο να βελτιώνουν τα ποσοστά τους και να κατορθώνουν να πάρουν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, στο τέλος του τρίτου δεκαλεπτου με 49-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κατσικάρης επέλεξε να ξεκινήσει με πεντάδα τριών ψηλών (Μπουρούσης, Καϊμακόγλου, Αντετοκούνμπο) και δύο πλέι μέικερ (Μάντζαρης, Σλούκας). Οι Σέρβοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, κάνοντας το σκορ 53-49 όμως ακολούθησε ένα σερί της Εθνικής 9-0 με τον Μπουρούση και τον Ζήση να σημειώνουν όλους τους πόντους κάνοντας το 53-58. Η Σερβία κατάφερε με ένα 7-2 να ισοφαρίσει 60-60, αλλά ο Μπουρούσης με τον 20ό του πόντου έκανε το 62-60 1:44 πριν από τη λήξη του αγώνα. Οι Σέρβοι ισοφάρισαν 1:25 πριν την ολοκλήρηση της αναμέτρησης. Ακολούθησαν ένα άστοχο τρίποντο του Βασιλειάδη και ένα άστοχο δίποντο του Ζήση, ενώ και οι Σέρβοι είχαν χαμένη επίθεση με τον Μπιέλιτσα. Στα 13,9 δευτερόλεπτα ο Μπουρούσης έκοψε τον Μπογκντάνοβιτς και στη συνέχεια κέρδισε φάουλ και ευστόχησε και στις δύο βολές κάνοντας το 64-62 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Μάρκοβιτς ισοφάρισε, αλλά ο Μίτσοφ έκανε φάουλ στα 2,7 δευτερόλεπτα στον Βασιλειάδη που ευστόχησε και στις δύο για να χαρίσει τη νίκη στην Εθνική 66-64.
Αύριο η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη αντιμετωπίζει τη Γαλλία στις 20:00.

Τα δεκάλεπτα 9-11, 29-29, 49-47, 64-66
Ελλάδα (Κατσικάρης) Μπουρούσης 20(1), Ζήσης 6, Bασιλειάδης 13(2), Παπανικολάου 9(1), Καϊμακόγλου 7(1), Μπόγρης, Σλούκας 2, Γιάνκοβιτς 5(1), Βουγιούκας, Μάντζαρης 2, Αθηναίου 2, Αντετοκούνμπο.
Σερβία (Τζόρτζεβιτς) Μπογκντάνοβιτς 11(3), Μπιέλιτσα 9(1), Μάρκοβιτς 4, Στίματς 10, Μπίρτσεβιτς 7(1), Μίτσοφ, Μίτσιτς 2, Ραντούλιτσα 7, Κάτιτς 3, Σιμόνοβιτς 7(1), Μίτροβιτς 4, Γιόβιτς.