ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ 2014

Σούπερ κορίτσια

Με μία ακόμη πρόκριση σε μικρό τελικό Γ έκλεισε το πρωϊνό πρόγραμμα στο παγκόσμιο του Άμστερνταμ για τα ελληνικά κουπιά. Αυτή τη φορά ήταν το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών, με τις Αμαλία Τσιάβου και Μαρία Πέργουλη να τερματίζουν δεύτερες στον μικρό ημιτελικό του αγωνίσματός τους.

του Νίκου Κούδα
[email protected] follow me @nkoudas

Οι Ελληνίδες κωπηλάτριες μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα, και ήταν αρχικά τρίτες μεταξύ των τεσσάρων πληρωμάτων που ξεκίνησαν (πλην των Γερμανίδων Λένα Μέλερ και Άνια Νόσκε, που τελικώς δεν αγωνίστηκαν αν και ήταν δηλωμένες), με πέρασμα 1:47.63 στα πρώτα 500μ., πίσω από Ελβετία και Λυεκορωσία αντίστοιχα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τις αθλήτριές μας να παραμένουν στην 3η θέση στο πρώτο μισό της κούρσας, με χρόνο 3:40.14, μία ανάσα από τις δεύτερες Λευορωσίδες (3:39.59). Ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στα 1500μ., οι Ελληνίδες πέρασαν εκείνες δεύτερες, με πέρασμα 5:32.55, για να τις βρει το τέλος του αγώνα στη 2η θέση, με τελικό χρόνο 7:26.07. Την πρώτη θέση κατέκτησαν οι σταθερότατες Ελβετίδες Φρεντερίκ Ρολ και Πατρίσια Μερτζ, με 7:23.38, την τρίτη οι Λευκορωσίδες Αλένα Κριβασεγένκα και Ιρίνα Λιάσκοβα, με χρόνο 7:28.36, ενώ τελευταίες κατετάγησαν οι Γιαπωνέζες Έρι Γουακάι και Ασούμι Σουεχίρο, που είχαν επίδοση 7:33.28.

Νέο ραντεβού για τις Τσιάβου-Πέργουλη στον μικρό τελικό Γ της Παρασκευής (29/8), που θα εκκινήσει στις 12:01 ώρα Ελλάδας.