ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Σταθερά καλός ο Μπουγιούρης

Πολύ θετικός για δεύτερη συνεχή ημέρα ήταν ο Αντώνης Μπουγιούρης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας του Σανταντέρ , πετυχαίνοντας δύο πλασαρίσματα στην πρώτη 14άδα της 3ης και της 4ης κούρσας στην κατηγορία λέιζερ.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 14ος μεταξύ 49 αθλητών στην 3η κούρσα της σειράς του, ενώ στην 2η ιστιοδρομία της ημέρας, και 4η συνολικά, κατετάγη στην 10η θέση. Αξίζει να σημειωθεί η πολύ καλή εμφάνιση του Κύπριου ιστιοπλόου, Παύλου Κοντίδη που αγωνίστηκε μαζί με τον Μπουγιούρη, και πρώτευσε στην 4η κούρσα, ενώ ήταν 4ος στην 3η ιστιοδρομία.
Αυτές οι δύο ήταν οι τελευταίες προκριματικές κούρσες του αγωνίσματος, καθώς στη συνέχεια τα σκάφη θα χωριστούν σε τρία γκρουπ: το χρυσό, το αργυρό και το χάλκινο, σε κάθε ένα από τα οποία θα διεξαχθούν έξι ακόμη κούρσες και μία τελική, η 11η, για τα μετάλλια. Χάρη στις αξιόλογες εμφανίσεις του, ο Μπουγιούρης βρίσκεται στην 46η θέση της βαθμολογίας (με 44 βαθμούς) μεταξύ 147 σκαφών, κυνηγώντας να βρεθεί στους 23 πρώτους, που θα ταξιδέψουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

H συνέχεια για τον Μπουγιούρη θα δοθεί αύριο (14/9) με την 5η και την 6η κούρσα, στις 14:00 ώρα Ελλάδας.