Στην 8η θέση ο Γιαννιώτης

Προσπάθησε για το μετάλλιο ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10χλμ. του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και έμεινε στην όγδοη θέση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε αγώνα τακτικής μένοντας πίσω στα πρώτα χιλιόμετρα. Στο 5ο χιλιόμετρο ο Γιαννιώτης ήταν στην 25η θέση κρατώντας δυνάμεις. Λίγο μετά το 8ο χιλιόμετρο αποφάσισε να ξεκινήσει την επίθεση για να καταφέρει να περάσει και πρώτος. Όχι όμως για πολύ καθώς δέχθηκε επίθεση από τον Ολλανδό Βίρτμαν και τον Γερμανό Λουρτζ. Στην τελική ευθεία ο Γιαννιώτης ήταν εκτός μεταλλίων για να ολοκληρώσει τελικά τον αγώνα στην 8η θέση, έχοντας τον ίδιο χρόνο (1:50:05.1) με τον Ρώσο Κιρίλ Αμπροσίμοφ.
Ο Αντώνης Φωκαΐδης ολοκλήρωσε τον αγώνα στη 12η θέση έχοντας 1:50:10.1 και το τρίτος Έλληνας, ο Γιώργος Αρνιακός στην 35η θέση με 1:58.59.1.
Νικητής ήταν ο Ολλανδός Φέρι Βίρτμαν με 1:49:56.2, δεύτερος ο Γερμανός Τόμας Λουρτζ με 1:49:59.0 και τρίτος ο Ρώσος Εβγένι Ντράτσεφ με 1:50:00.6.