STORY

Δύο στα τρία για τα δίδυμα

Τρία ελληνικά πληρώματα αγωνίστηκαν στους σημερινούς ημιτελικούς του παγκόσμιου πρωταθληματος των νέων και τα δύο πέρασαν στον τελικό. Ιδιαίτερα πετυχημένη η παρουσία των νεαρών μας αθλητών.

του Νίκου Κούδα
follow me @nkoudas

Το πλήρωμα της δικώπου άνευ πηδαλιούχου των Κώστα Χρηστομάνου και Απόστολου Λαμπρίδη προκρίθηκε ως 2ο από τη 2η ημιτελική σειρά του αγωνίσματος. Οι νεαροί κωπηλάτες εκτέλεσαν ιδανικά την κούρσα τους, τερματίζοντας σε χρόνο 06:47.23. Το ελληνικό πλήρωμα πήρε από την αρχή τη 2η θέση και δεν την άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας περάσματα 01:38.93 στα πρώτα 500μ., 03:22.51 στα 1.000μ. και τελικό πέρασμα 05:07.14 στα 1.500μ., πριν το τέταρτο και τελευταίο 500άρι.
Μαζί με τους Έλληνες αθλητές προκρίθηκαν ως πρώτοι οι Ιταλοί Ματέο Λόντο και Τζιουζέπε Βιτσίνο, με χρόνο 06:42.28, καθώς και το τρίτο πλήρωμα της κατάταξης, αποτελούμενο από τους Ρουμάνους Ντανούτ-Βιορέλ Ρούσου και Κριστιάν Ιβάσκου, που τερμάτισαν σε 06:47.54, μένοντας πίσω από τους Χρηστομάνο και Λαμπρίδη κυριολεκτικά πάνω στο νήμα.

Το πάλεψαν οι «Διόσκουροι»
Δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών οι Γιάννης Πέτρου και Στέφανος Ντούσκος, μένοντας τελικά 5οι στον ημιτελικό του αγωνίσματος.
Οι δύο νεαροί κωπηλάτες τερμάτισαν προτελευταίοι σε χρόνο 06:52.05, παρότι κρατούσαν την 3η προνομιούχο θέση που οδηγούσε στον τελικό μέχρι τα 1.000μ. της κούρσας, με περάσματα 01:38.11 και 03:19.48. Στο τέλος όμως λύγισαν από την κούραση και την έλλειψη εμπειρίας, σε έναν αγώνα όπου νικητές αναδείχθηκαν οι Γάλλοι Πιέρ Ουίν και Ελουά Ντεμπορντό, με επίδοση 06:40.92.

Πρόκριση για Τσιαβου-Πέργουλη
Οι μικρές του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών, Αμαλία Τσιάβου και Μαρία Πέργουλη, έγιναν το τρίτο ελληνικό πλήρωμα της ημέρας που πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος κωπηλασίας νέων.
Οι δύο κοπέλες τερμάτισαν τρίτες στην 1η ημιτελική σειρά με χρόνο 07:22.72, κερδίζοντας την πρόκριση με ανατροπή διαρκείας στο τελευταίο μισό της κούρσας. Το ξεκίνημα βρήκε το ελληνικό δίδυμο στην 4η θέση, με πέρασμα 01:49.66 και 03:39.74 στα πρώτα 1.000μ., ωστόσο η εικόνα άλλαξε από τα 1.500μ. και μετά, οπότε και οι κωπηλάτριές μας ανέβασαν ρυθμούς, κάνοντας χρόνο 05:32.61 που τις έφερε στην 3η προνομιούχο θέση.
Πρώτες τερμάτισαν οι Ρουμάνες Άντρεα Ασολτανέι και Ιονέλα-Λίβια Λεχάτσι με 07:16.82 και δεύτερες οι Ελβετίδες Φρεντερίκ Ρολ και Πατρίτσια Μερζ, σε 07:20.81.