ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Κοκκαλάνης ο πρώτος!

Ακριβώς 687 μέρες πριν από την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, ο Βύρωνας Κοκκαλάνης γίνεται ο πρώτος Έλληνας που εξασφαλίζει τη συμμετοχή του στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός.

του Νίκου Κούδα
[email protected] follow me @nkoudas

Αποστολή εξετελέσθη για τον Έλληνα ιστιοπλόο, ο οποίος ετοιμάζεται πλέον για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στην αυριανή (19.09), 12η και τελική κούρσα της κατηγορίας RS:X. Τερματίζοντας πρώτος στη μία από τις τρεις κούρσες της έβδομης ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος ιστιοπλοΐας του Σανταντέρ, ο Κοκκαλάνης ανέκτησε τη μία θέση που είχε χάσει χθες στη γενική κατάταξη, και πλέον ετοιμάζεται για μία θέση στο βάθρο.
Αγωνιζόμενος στις ιστιοδρομίες υπ’ αριθμόν 9, 10 και 11, ο Έλληνας ιστιοπλόος τερμάτισε διαδοχικά στην 5η, την 1η και τη 13η θέση, «σκαρφαλώνοντας» και πάλι στην 4η θέση της γενικής κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 58 βαθμούς. Έτσι, ο Κοκκαλάνης κατέκτησε τον μεγάλο του στόχο, που ήταν φυσικά η πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016, ενώ παραμένει εντός της διεκδίκησης των παγκόσμιων μεταλλίων, κάτι που θα κριθεί αύριο στις 11:10 ώρα Ελλάδος, εφόσον βεβαίως το επιτρέψει ο καιρός.

Στο γυναικείο ταμπλό της ιστιοσανίδας RS:X, η Αγγελική Σκαρλάτου τερμάτισε 18η, 14η και 15η αντίστοιχα στις τρεις κούρσες της σειράς της, καταλαμβάνοντας έτσι την 47η θέση της γενικής κατάταξης μεταξύ 62 αθλητριών, με 137 βαθμούς.