STORY

Ταχύτερη από άντρες!

Στα αμερικάνικα τράιαλς του 2004, στον τελικό των 1500μ. θα ήταν 5η. Στον αντρικό τελικό! Με χρόνο καλύτερο από αυτό του Ρόμπερτ Μαργκάλις. Το «φαινόμενο» Κέιτι Λεντέκι ξαναχτύπησε με απίστευτο παγκόσμιο ρεκόρ.

του Σούλη Μέζου

Η 17χρονη Αμερικανίδα κολυμβήτρια έκανε 15:28.36 στα 1500μ. ελεύθερο των πανειρηνικών βελτιώνοντας το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ σχεδόν έξι δευτερόλεπτα (15:34.23 το προηγούμενο). Αυτό είναι το 5ο παγκόσμιο ρεκόρ που καταρρίπτει φέτος η Λεντέκι σε 50αρα πισίνα (μέσα σε εννέα εβδομάδες) και μόνο ο Μάικλ Φέλπς έχει κατορθώσει κάτι αντίστοιχο καταρρίπτωντας πέντε παγκόσμια ρεκόρ σε μία εβδομάδα το 2003. Η 17χρονη είναι η κάτοχος όλων των παγκόσμιων ρεκόρ από τα 400μ. μέχρι τα 1500μ.

Με το 15:28.36 η Λεντέκι θα είχε τερματίσει 5η στα αμερικάνικα τράιαλς για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004, ξεπερνώντας τον Ρομπερτ Μαργκάλις ο οποίος τότε ήταν 5ος με 15:32.38. Τα 1500μ. ελεύθερο των γυναικών δεν είναι Ολυμπιακό αγώνισμα, αλλά με τους ρυθμούς που κολυμπάει η Λεντέκι, μπορεί να ανταγωνιστεί άντρες όπου τα 1500μ. ελεύθερο είναι στο Ολυμπιακό καλεντάρι.

Στον τελικό των 1500μ. ελεύθερο των πανειρηνικών, τερμάτισε 27 δευτερόλεπτα νωρίτερα από τη δεύτερη Νεοζηλανδή Λόρεν Μπόιλ, ενώ έριξε… γύρο σε τρεις από τις 8 φιναλίστ. Δηλαδή τερμάτισε τα 1500μ. πριν αυτές φτάσουν στα 1400μ.

«Για μένα ήταν έκπληξη η βελτίωση έξι δευτερολέπτων του παγκόσμιου ρεκόρ. Η κούρσα ήταν ιδιαίτερα επίπονη αλλά στο τέλος επιβραβεύτηκα. Ήταν ο τελευταίος μου αγώνας για φέτος και ήθελα να τελειώσω με τον καλύτερο τρόπο» δήλωσε η Λεντέκι η οποία εκτός των άλλων, έγινε και η πρώτη γυναίκα που κατακτά πέντε χρυσά μετάλλια (200μ., 400μ., 800μ., 1500μ. και 4Χ200μ. ελεύθερο) σε μία μόνο διοργάνωση πανειρηνικών αγώνων.